Türkiye’de Açık Bankacılık Dönemi Başlıyor: Sistem Tamamen Değişiyor

Türkiye'de açık bankacılık dönemi

Türkiye’de açık bankacılık dönemi yakında başlıyor. Bu sistem ile birlikte birçok yeni özellik geliyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Yakında bankacılık sektörü ile ilgili yeni bazı sistemler devreye girecek. 2020 yıllarının en önemli dijital dönüşümlerinden bir tanesi olarak görülen açık bankacılık kısa bir süre içerisinde Türkiye’de kullanılabilir hale geliyor. Kanuni altyapısı 2020 yılına dayansa bile yine de kökleri daha eskiye uzanıyor.

Bu yeni bankacılık sisteminin ne tür faydalar getireceği ise en fazla tartışma konusu yaratan ayrıntılar içerisinde yer alıyor. İnteraktif kredi kurucu ortağı Mustafa Gümüş bu yeni sistem ile ilgili son derece önemli detaylara yer verdi. Kendisi bu yeni sisteme güveniyor. Bireylerin kredi ve kredi kartı ödemesi, vergi kira ve fatura ödemeleri üzerinden gelir tahmini yapılabilecek olan bu yeni finansal sistem büyük katkılar sunabilir.

Türkiye’de açık bankacılık dönemi geliyor

Yeni bankacılık sistemi herkesin kendi notunun herkes tarafından hesaplanabileceği bir platform yaratıyor. Yeni bankacılık sistemi ile birlikte bankalar tarafından kayıt altına alınan bütün fatura ödemeleri, harcama bilgileri ve kullanılan krediler aynı zamanda üçüncü parti kurumların kullanımına açılıyor.

Türkiye'de açık bankacılık dönemi

Akıllı ürünler ve hizmetler oluşturmak için bu yeni sistem tercih edilebilecek. İnteraktif kredi raporu ile 500 bin kullanıcıya ulaştıklarını açıklayan Mustafa Gümüş, yeni sistemin yüksek bir güven alma ihtimali olduğunu söyledi. Ayrıca kredi notu yüksek olanların 12 ay 0 vade ile kredi alma imkanının olacağı belirtildi.

Bankalar yeni sisteme hazırlanıyor

İlk defa İngiltere’de kullanıma açılan bu yeni sistem 2016 yılında 9 büyük banka ve girişimin öne atılması ile yaygınlaştı. Türkiye’de ise ilk adımlar 2019 yılında atılmıştı. BDDK tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde ticari olarak bu yeni uygulamaya izin verildi.

Garanti Bankası ve İş Bankası bu alanda ilk ürünlerini çıkarmaya başladılar bile. Önümüzdeki yıllarda bu yeni bankacılık sistemini daha fazla konuşuyor olacağız.

İlgili Haberler:

>> Büyük Bankaların Dolar Tahmini Yok Artık Dedirtti: 2022 Çok Zor Geçecek

>> ABD Merkez Bankası Dijitalleşme Vurgusu Yaptı: Endişe Havası Hakim