ABD Merkez Bankası Dijitalleşme Vurgusu Yaptı: Endişe Havası Hakim

ABD Merkez Bankası dijitalleşme

ABD Merkez Bankası dijitalleşme vurgusu ile ön plana çıktı. Özellikle son yıllarda dijitalleşme konusunda çok fazla yatırım yapılıyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Dünyanın para otoriteleri içerisinde yer alan ABD Merkez Bankası sürekli olarak yeni denemeler yapmaya devam ediyor. Böylece çağı yakalamak istiyor. Ancak bunu yaparken korku havası ortaya çıkmamalı. FED tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak dijitalleşme büyük bir endişe yaratıyor.

ABD Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir raporda dijital dolar ile birlikte maliyetlerin düşeceği ifade edildi. Ayrıca banka hesabı açmak istemeyen kişiler sisteme dahil olabilecek. Böylece ABD herkesi ekonomiye dahil edecek. Bu durum önemli ölçüde avantajlar yaratabilir. Kuruluşun birçok endişesi var.

ABD Merkez Bankası dijitalleşme çağrısı

FED tarafından yayınlanan bu rapora bakacak olursak dijital doların mahremiyet endişesi ortaya çıkarması muhtemel. Böyle bir durumda kullanıcıların mahremiyetini korumak fazlasıyla zor hale gelecek. Ayrıca finans sisteminin temelden değişme ihtimali var.

ABD Merkez Bankası dijitalleşme

ABD Merkez Bankası dijital dolar çalışmalarına ağırlık verirse bu durumda finans sistemini kendi elleriyle değiştirecek. Bazı muhafazakar ekonomistler böyle bir değişim istemiyor. ABD’nin küresel çapta bir güç otoritesi olmasını talep ediyor. Fakat merkez bankası mevcut teknolojiyi takip edemezse geri planda kalacak.

FED yeni çözümler arıyor

ABD Merkez Bankası yeni çözümler aramak için kolları sıvadı. Bankanın başkanı olan Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olursa bu alanda geniş bir araştırma gerekiyor. Yani olduğu gibi tavır almak pek doğru değil. En azından ABD Merkez Bankası bu konuda biraz daha makul düşünüyor. Mesela Çin tüm kripto paraları yasaklamıştı.

Dijitalleşme ile birlikte ABD kendi küresel para hegemonyasını devam ettirebilir. FED tarafından açıklandığı üzere birçok tehlike mevcut. Özellikle başka ülkelere ekonomik hegemonya devredilmek istenmiyor. Konuyla ilgili henüz ABD Merkez Bankası net bir tavır almadı.

İlgili Haberler:

>> Dijital Altyapı Trendleri Önümüzdeki 10 Yıl Nasıl Şekillenecek?

>> TÜSİAD, Dijital Türkiye Konferansı Gerçekleştirdi, Pandemi Ele Alındı