Türkiye’de Aşı Yapılacak Tarih Açıklandı: Ne Zaman Aşı Olmaya Başlıyoruz?

Türkiye’de Aşı Yapılacak Tarih Açıklandı: Ne Zaman Aşı Olmaya Başlıyoruz?

Türkiye'de aşı yapılacak tarih
Google News Abone Ol

Uzun tartışmaların ardından Türkiye’de aşı yapılacak tarih kesin olarak açıklandı. Hadi gelin aşının kesin tarihine ve diğer bütün detaylara birlikte bakalım.

Aşı çalışmaları her geçen gün biraz daha ileri boyuta taşınıyor. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa kısa bir süre içerisinde aşı olmamız mümkün. Sağlık Bakanlığı uzun bir süredir vaka sayılarında bir miktar düşüş yakalamaya çalışıyor. Ancak bu düşüşü yakalamak açıkçası göründüğü kadar kolay değil. Şu an için elimizdeki en büyük koz aşılar olacak.

Sosyal mesafe ve maske gibi faktörler vaka sayısında bir miktar düşüş yakalanmasını sağlayabilir. Ancak asıl önemli olan toplumun genel olarak bir bağışıklık kazanabilmesi. Eğer hepimiz bağışıklık kazanırsak bir şekilde virüsle mücadele etmek daha kolay hale gelir. Peki toplum bu bağışıklığı ne zaman kazanacak?

Türkiye’de aşı yapılacak tarih ilk defa açıklandı

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında Türkiye’de ilk aşının ne zaman yapılacağı kesin olarak açıklandı. Böylece kafalarda büyük bir soru işaretine dönüşen bu problem çözülmüş oldu. Ancak hemen öncesinde daha başka önemli açıklamalara yer verildi.

Türkiye'de aşı yapılacak tarih

Cumhurbaşkanı ilk olarak sağlık sistemi üzerinde çok büyük bir yük olduğunu ve vaka sayılarının azalması ile birlikte bu yükün de azaldığını ifade etti. Kısıtlamalar ile ilgili ise bunun vaka sayılarında azalma yaşanması için yapıldığını söyledi. Kalıcı bir çare için günlük hayatın tedbir ile devam ettirilmesini de önerdi. Türkiye’de aşı yapılacak tarih ise bu hafta içerisinde Perşembe ya da Cuma günü olarak açıklandı.

Koronavirüs salgınının hiçbir problem olmadan ve çok fazla kayıp yaşanmadan atılabilmesi için aşı önemli fakat daha başka önemli şeyler var. Mesela günlük hayat içerisinde alınan tedbirler bizleri bu hastalıktan önemli ölçüde koruyacaktır. Ayrıca hükümet tarafından açıklandığına göre yaklaşık 3 milyon doz aşı tedarik edildi.

Türkiye’de aşı yapılacak tarih geldiğinde, ilk olarak sağlık çalışanları bundan yararlanacak. Hemen ardından kronik hastalığı olanlar ve yaşlı kişiler aşı olacak. Peki siz aşı sistemi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Virüslerin Hastalık Yapması Engellenebilir Mi? Bilim İnsanları Yeni Bir Yöntem Geliştirdi

>> İngiltere Koronavirüs Tedavisi Konusunda Büyük İlerleme Kaydetti: İşte Yeni Tedaviler


CEVAP VER