Türkiye’de Gündem: tiktokkapatılsın

Twitter Türkiye gündemine bakıldığında, günün dikkat çekici gündem konusu olarak tiktokkapatılsın başlığı dikkat çekiyor. TikTok, son dönemde Amerika ve Avrupa’da da hedef gösterilen bir platform. Peki Türkiye’de neler oluyor? Şimdi detaylara birlikte göz atalım.

Tiktokkapatılsın başlığı, Twitter Türkiye gündeminin an itibarıyla en çok konuşulan başlıklarından bir tanesi. Şimdi de kadar 10 binin üzerinde mesajın atıldığı bu başlıkta, platformda paylaşılan videoların kötü örnek teşkil ettiği ve toplum düzenini kötü etkilediği düşünülüyor.

Evet, sizin anlayacağınız, Amerika ve Avrupa’da veri gizliliğinin ihlali ve casusluk gibi başlıklarla gündemde olan platform, ülkemizde ahlaki değerler sebebiyle gündemde.

Tiktokkapatılsın başlığına giderek atılan yorumlara ve paylaşılan videolara göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye'de Gündem: #tiktokkapatılsın

Türkiye’de gündem, tiktokkapatılsın. Peki Amerika ve Avrupa’da neler oluyor derseniz, kısaca özet geçelim…

TikTok, son aylarda Amerika’da güvenlik ihlalleri gerçekleştiren bir platform olarak öne çıkıyor. Bazı gazetecilerin gizlice dinlenmesi ve bilgilerin izinsiz elde edilmesinin ortaya çıkması, platforma bir kez daha şüpheyle yaklaşılmasına sebep oldu.

Şu an Amerika’daki pek çok eyalette, pek çok devlet kurumu ve üniversitede TikTok’u kullanmak yasak. Eğer bir cihazınız var ise, Wi-Fi üzerinden kuramıyorsunuz. Cihazınıza önceden yüklüyse de bağlantı gerçekleştiremiyorsunuz.

Konu hakkında hem gençlerin hem de yetişkinlerin protestolar gerçekleştirdiği bildiriliyor ve günün sonunda, “seçim hakkının kullanıcılara bırakılması gerektiği” savunuluyor.

Bu sorunlu gündem üzerine TikTok CEO’su Shou Zi Chew, 23 Mart’ta Amerika Enerji ve Ticaret Komitesi’nde, katılımcıların karşısına çıkarak güven tazelemeye çalışacak.

Öte yandan platformun Avrupa Birliği ülkelerinde de yasaklanması gündemde. Eğer belirlenen kanunlara uygun hareket edilmezse, ciddi miktarda para cezaları ve sonunda da tamamen yasaklanma gündemde.

Peki siz TikTok kullanıyor musunuz? Yurt dışında yaşanan gelişmeler ve ülkemizdeki tiktokkapatılsın gündem başlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

TikTok nedir?

TikTok, Çin menşeli ByteDance şirketinin hazırladığı bir sosyal medya uygulaması. Akıllı tablet ve telefonlara indirilerek kullanılabilen, PC web üzerinden de takip edilebilen platform, dünya çapında 40 farklı dilde yayında.

Şimdiye dek 2 milyardan fazla kez indirilen platforma ücretsiz üye olarak kısa videolar çekebilir, gündemle ilgili “akım” olarak da nitelendirilen sosyal medya hareketlerine dahil olabilirsiniz. Platformda genellikle kısa dans videoları ve dublaj videoları ön plana çıkıyor.

TikTok’u ister bir içerik tüketicisi, isterseniz de bir içerik üreticisi olarak kullanabilir, takipçi kazandıkça bir yandan gelir de elde edebilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Sony’den PSVR2 Headset Öncesi PlayStation 5 Müjdesi!