Türkiye’de Otomobil Sahibi Olmak Zor Mu: Çarpıcı Araştırma Sonuçları Ortaya Çıktı

Mercedes araçları geri çağırma

Türkiye’de otomobil sahibi olmak en büyük tartışmalardan bir tanesi. Bazıları bunun hiç kolay olmadığını düşünürken kimileri ise o kadar zor görmüyor. Hadi gelin konuyla alakalı ortaya çıkan araştırma detaylarına birlikte bakalım.

Türkiye’de ve dünyada otomobil kullanmak temel ihtiyaçlar arasında yer almaya başladı. Bundan kısa bir süre önce otomobiller lüks olarak görülüyordu. Şimdi ise mutlaka olması gereken bir temel ihtiyaç haline geldi. Özellikle pandemi süreci otomobillere olan ihtiyacı ciddi ölçüde artırdı. Ancak Türkiye gibi ülkelerde bu durum biraz daha farklı işliyor.

Herhangi bir ülkeyle ilgili değerlendirme yapmak için başka bölgelerle kıyaslamak gerekiyor. Böylece daha net sonuçlar ortaya çıkacaktır. Wikipedia tarafından paylaşılan bir listeye göre kişi başına en fazla otomobil düşen ülkeler belli oldu. Ayrıca Türkiye’nin konumu bunun üzerinden netleşti.

Türkiye’de otomobil sahibi olmak kolay değil

Yapılan son araştırmalara göre dünyada kişi başına en fazla otomobil düşen ülke San Marino oldu. Her 1000 kişiye 1263 otomobil düşüyor. Bu oldukça yüksek bir rakam. Yani her bir birey aslında 1 otomobilden daha fazlasına sahip. Bu ülkenin hemen ardından Monaco geliyor. 1000 kişiye 899 aracın düştüğü bu ülkeyi Yeni Zelanda 837 araç ile takip ediyor.

Türkiye'de otomobil sahibi olmak

İzlanda 824, ABD ise 816 olarak kayıtlara geçti. Her 1000 kişi için yapılan bu değerlendirmede Finlandiya 752 araç ile yine üst sıralarda yer alıyor. Peki Türkiye Bu listede ne durumda? TÜİK verileri değerlendirildiğinde her 1000 kişiye 251 araç düştüğü ortaya çıkıyor Böylece genel listenin 64. sırasında Türkiye yer aldı.

Otomobil almanın önünde birçok engel var

Bazı ülkelerde vatandaşlar otomobil alırken birkaç defa düşünmek zorunda. Ne yazık ki Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Döviz kurunun aşırı derecede yükselmesi en önemli nedenler arasında yer alıyor. Ayrıca vergilerin artması otomobil alımlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Otomobil alımı konusunda Türkiye’den daha kötü olan ülkeler var. Uruguay, Kazakistan, Moldova ve Bosna-Hersek bu konuda daha geride. Peki sizce Türkiye’de otomobil sahibi olmak zor mu?

İlgili Haberler:

>> İkinci El Otomobil Fiyatlarında Korkutan Bir Gelişme Yaşandı: Daha Yeni Zam Yapılmıştı

>> 150 Bin TL Altında Otomobil Almak İsteyenler Buraya: İşte En Ucuz 3 Otomobil