YouTube TikTok Rakibi Shorts Özelliğini Global Kullanıma Açtı

YouTube vs TikTok mücadelesi

100’den fazla ülkede Tiktok benzeri YouTube Shorts özelliği kullanıma başlıyor. Özetle TikTok video süresini uzatmaya çalışırken Youtube ise kısaltma gayretinde. İşte gelişmenin detayları…

Instagram’ın ardından YouTube da yükselen video platformu TikTok’a rakip özelliğini kullanıma açtı. Daha önce kısıtlı bölgelerde kullanıma açık olan sistem artık birçok ülkede denemeye açık. Geçtiğimiz yıl tanıtılan servis ilk etapta Hindistan’da çıkışını gerçekleştirdi. Bunu takiben Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin dahil olduğu 26 ülkede daha özellik kullanıma başladı. O süreçte “beta” etiketiyle sağlanan servis henüz bu konumunu koruyor. Şimdi ise YouTube Shorts servisi 100’den fazla ülkede deneme sürecini gerçekleştiriyor.

YouTube Shorts, günümüzde oldukça popüler bir hal alan kısa video formatının Google yorumu. Böylece dünyada büyük popülariteye kavuşan TikTok’u takip eden son firma Google oldu. Lakin Google’ın servisleri Shorts servisini farklı bir noktaya yerleştiriyor. Bu noktada Google, sahibi olduğu geniş ekosistemi bir avantaj olarak kullanmayı amaçlıyor. Bunlardan bir tanesi standart YouTube videolarından Shorts içeriklerine ses örnekleme yeteneğinin gelmesiydi. Buna ek olarak yapılan çalışmalar Shorts içeriklerini birçok yönden Youtube içine yerleştirme amacı taşıyor. Bunlardan ilki örneğin alındığı YouTube içeriğine hızlı bağlantı özelliği sağlamak. Bunun gibi daha birçok entegrasyon daha Shorts içeriklerinde yer alacak.

YouTube ve Tiktok yaptıkları hamlelerle gittikçe birbirlerine dönüşme yolunda ilerliyor

İronik biçimde YouTube’un aksine TikTok da içerik süresini uzatma yönünde bir adım attı. Bildiğiniz üzere firma ilk olarak içerik süresini üç katına çıkaran bir özelliği başlattı. Bunun yanında TikTok bu içeriklerin kuyruk haline getirilerek bölüm bölüm daha uzun içeriğin yayınlanmasını mümkün hale getirdi. Hatta artık uzun TikTok içerikleri video içinde gezinmeyi sağlayan navigasyon araçlarına da sahip hale geldi.

TikTok’un bir başka hamlesi de çıkardığı Android TV uygulaması oldu. Söz konusu uygulama büyük ölçüde telefondaki uygulamaya benziyor. TikTok televizyonlar için Google Play mağazasında da yer alıyor. Ne var ki sadece belirli marka ve bölgelerde uygulama çalışır durumda.

Diğer haberler:

>> TCL 20L + Türkiye’de satışa sunuldu, işte yeni ürünün tüm detayları ve fiyatı

>> Samsung Galaxy Z Fold3 ve Z Flip3 fiyatı sızdırıldı: Bu fiyata yok!