150 Bin TL Altında Otomobil Almak İsteyenler Buraya: İşte En Ucuz 3 Otomobil

Otomobil fiyatlarındaki artış

150 bin TL altında otomobil almak isteyenler buraya. Türkiye’de otomobil fiyatları her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Bu durum tüketicilerin tercihlerini de büyük oranda değiştirdi. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Otomobil fiyatları ne yazık ki bir türlü düşüş göstermiyor. Bunun en önemli iki nedeni olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle döviz kuru fiyatların düşmesindeki en büyük engellerden bir tanesi olarak görülüyor. 1 doların sadece 8 TL olduğu dönemlerde araç fiyatları bu seviyelerde değildi. Şimdi ise 150 bin TL’nin altında otomobil bulmak neredeyse imkansız hale geldi.

Böyle bir tablonun ortaya çıkmasında elbette sadece döviz kuru etkili değil. Aynı şekilde vergilerin etkisinin yüksek olduğu düşünülüyor. Bir otomobil alan tüketici aynısından devlete de vergi olarak almış oluyor. Bu durum aynı zamanda en fazla otomobil vergisi toplayan ülke konumuna gelmemize neden oluyor.

150 bin TL altında otomobil modelleri hangileri?

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa Türkiye’de yaklaşık olarak 210 model sunuluyor ve bunlar arasında en fazla tercih edilenleri 300 ile 400 bin TL arasında. Bu tabloya göre 150 bin TL altında araç bulmak neredeyse imkansız. Sadece 3 model bu fiyatın altında satışa sunuluyor.

150 bin TL altında otomobil

143 bin 868 TL Hyundai i10 1.0 Jump paket benzinli manuel vites bunlardan ilki. Eğer bir otomobil için en fazla 150 bin TL veririm diyorsanız bu modeli tercih edebilirsiniz. Alabileceğiniz bir diğer model 139 bin TL ile Fiat Panda 1.2 Urban paket benzinli manuel vites. Son olarak uygun fiyatlı araç arayanlar için 121 bin 900 TL ile Dacia Sandero 1.0 Ambiance paket benzinli manuel vites modeli var.

Türkiye’de araç fiyatları daha fazla artabilir

Mevcut ekonomik durumlar nedeniyle araçlardan alınan vergilerden vazgeçilmesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle birçok tüketici ikinci el araçlara yönelebiliyor. Ancak orada da fiyatların pek uygun olduğunu söyleyemeyiz.

Peki sizin araç konusunda tercihiniz ne? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En yüksek otomobil vergisi hangi ülkede: Avrupa ile kıyasladık

>> Otomobil Dünyasında Haziran Sonu Haberleri: Bu Hafta Çok Heyecanlı Geçti (21 – 28 Haziran)