İkinci El Otomobil Fiyatlarında Korkutan Bir Gelişme Yaşandı: Daha Yeni Zam Yapılmıştı

Mercedes araçları geri çağırma

İkinci el otomobil fiyatlarında bir süredir fiyat değişimi yaşanmıyordu. Şimdiyse araç almak isteyenleri üzecek bir haber geldi. İşte otomobil almak isteyenlerin yüzünü ekşitecek gelişmenin detayları.

Otomobil fiyatları ne yazık ki Türkiye’de normalden çok daha fazla. Elbette bunun tek nedeni yurtdışından gelen fiyatlar değil. Dolar kurunun 0,1 TL bile oynaması otomobil fiyatlarında yükselişe neden olabiliyor. İşte tam da bu nedenle döviz kuruna çok dikkat ediliyor. Fakat özel tüketim vergisi gibi bazı vergiler nedeniyle araç fiyatlarının değeri normalden çok daha pahalıya ulaşıyor.

Bugünlerde sıfır araç alamayanlar ikinci el modellere yöneldi. Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, ikinci el araçlarda yaklaşık olarak yüzde 8 oranında zam beklediğini açıkladı. Temmuz ayında yaklaşık olarak 300 bin adet ikinci el araç satılacak gibi görünüyor.

İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşanmıyor

Gelmesi beklenen zamlar sadece ikinci el araçları ilgilendirmiyor. Aynı şekilde sıfır otomobil modellerinde de yaklaşık olarak yüzde 4 civarında zam gelmesi bekleniyor. Böylece hem sıfır hem de ikinci el araçlar aynı anda daha pahalı olacak. Yapılan açıklamaların devamına bakıldığında araç almak için en uygun zaman ortaya çıktı.

İkinci el otomobil fiyatlarında

Sıfır veya ikinci el araç almak isteyen birisi 17 Temmuz 2021 tarihine kadar bunu gerçekleştirebilir. Aksi halde zam ile karşı karşıya kalma ihtimali son derece yüksek. Tüm bunlara ek olarak ilginç bazı detaylara yer verildi.

Otomobiller yatırım aracı olarak görülüyor

Normal şartlarda herhangi bir ülkede otomobiller sadece gezmek veya herhangi bir yere ulaşmak için alınır. Fakat Türkiye’de bu bir yatırım aracı haline geldi. Aslına bakacak olursak pek haksız sayılmazlar. Aralık 2020 tarihinden bu yana ikinci el araç satın alan bir vatandaş yaklaşık olarak yüzde 75 civarında kar aldı.

Durum böyle olunca Türkiye’de otomobil fiyatları düşüş yaşamıyor. Ayrıca kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte otomobil satışlarında büyük patlama olacağı söylendi. Peki siz bu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Tesla Satış Sayısı 200 Bini Geçti: 2. Çeyrek Raporu Açıklandı

>> 150 Bin TL Altında Otomobil Almak İsteyenler Buraya: İşte En Ucuz 3 Otomobil