Türkiye’de Otomobil Satışları Bakın Nerelere Kadar Düştü: Yüzler Asık

Türkiye'de otomobil satışları

Türkiye’de otomobil satışları özellikle ÖTV konusunda büyük bir sorun yaşıyordu. Yapılan vergi düzenlemesine rağmen istenilen düzeyde araç satışı gerçekleşmedi. Hadi gelin konu ile ilgili sayısal verilere ve diğer detaylarla birlikte bakalım.

Otomobil satışları konusunda küresel çapta bir problem yaşanıyor. Ancak Türkiye’de bu kriz daha derinden hissediliyor. Hem çip kıtlığı nedeniyle araç üretiminin azalması hem de ÖTV gibi nedenlerden dolayı araç fiyatları ciddi oranda yüksek. Otomotiv distribütörleri derneği tarafından yapılan açıklamalarda Ağustos ayında 58 bin 454 araç satıldığı ifade edildi.

Yapılan açıklamalara bakıldığında 13 bin 698 adet hafif ticari araç satıldığı söylendi. Böylece geçen yıl ile kıyaslandığında yaklaşık olarak yüzde 20 oranında bir daralma yaşandığı ortaya çıktı. Geçen yıl ile kıyaslandığında otomobil satışları genel olarak yüzde 5 oranında geriledi.

Türkiye’de otomobil satışları istenilen düzeyde değil

Araç satışları özellikle Ağustos ayında ciddi bir düşüş yaşadı. Ortaya çıkan bu daralma birçok farklı nedene bağlanabilir. Mesela Tesla markası bile Ağustos ayında birkaç gün üretim yapamadı. Pandemi süreci nedeniyle ortaya çıkan donanım üretim eksikliği burada çok önemli bir etkiye sahip.

Türkiye'de otomobil satışları

Ağustos ayında en fazla satış yapan marka Renault oldu. Hemen ardından Fiat ikinci sırada yer aldı. Ağustos ayına genel olarak bakıldığında Hyundai ve Volkswagen toplamda 7 bin araç sattı. Ocak ayından bu yana yapılan değerlendirmelere bakıldığında ise FIAT 1. sırada yer alırken onu Renault ve Volkswagen takip etti.

Araç satışlarında yükseliş beklenmiyor

Otomotiv sektörü analistlerinin genel olarak kullandığı ifadelere bakıldığında 2021 yılı için yükseliş beklenmediği tahmin ediliyor. Yani araç satışları bir süre daha böyle alt düzeyde kalacak. Ancak bu durumun ne kadar sürdürülebilir olduğu henüz net değil.

Çip krizinin aşılması ile birlikte araç üretimi yeniden eski haline gelebilir ve böylece yükseliş yaşanabilir. Ancak bazı çevreler 2023 yılına kadar çip krizinin devam edeceğini düşünüyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Automobile Piyasayı Kavurmaya Geliyor: Gerisini Tesla Düşünsün

>> Otomotiv Haberlerinde Bu Haftanın Öne Çıkan Başlıkları (26 Temmuz – 2 Ağustos)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here