Türkiye’de Otomobil Üretimi Artış Gösterdi: Fiyatlara Yansıyacak Mı?

Türkiye'de otomobil üretimi

Türkiye’de otomobil üretimi artış gösteriyor. Şimdilik tablonun olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

.

Otomotiv sektörü her geçen yıl daha ciddi bir yükseliş gösteriyor. Ağustos ayı otomotiv üretim verilerine bakılırsa Türkiye’de üretilen araç sayısında önemli bir artış yaşandı. Pandemi etkisinin geri planda kalması ile birlikte otomotiv üretimi yüzde 41 seviyesinde arttı. Ağustos ayı verileri tahminleri aşmayı başardı.

Salgınların hemen öncesi olarak bilinen 2019 yılı verileri ile kıyaslamak aslında daha doğru. 2019 yılı ile 2021 yılının Ağustos ayları karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 14,4 seviyesinde bir yükseliş var. Ağustos ayı içerisinde üretilen otomobil sayısı geçen yıl ile kıyaslandığında ise 59 bin 539 adet fazlalığın olduğu görülüyor.

Türkiye’de otomobil üretimi 2021 yılı ile artış gösterdi

Ortaya çıkan son rakamlara göre Ocak ve Ağustos aralığında önemli bir gelişme yaşandı. Geçen yıl ile kıyaslandığında bu dönemde yüzde 6 artış ortaya çıktı. Toplam üretim miktarı ise 814 bin 520 adet olarak kayıtlara geçti. Sektörün büyümesinin en önemli sebeplerinden birisi de hiç şüphesiz ticari araçların üretimi ile ilgili.

Türkiye'de otomobil üretimi

Ticari araçların üretiminde yaşanan artış geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 34 seviyesiyle karşımıza çıkıyor. Hafif ticari araç üretimi yüzde 32 artarken ağır ticari araç üretimi ise yüzde 50 seviyesinde yükseldi. Böylece 2021 yılı ilk 8 ayında üretim miktarı üst seviyeye çıktı.

Otomotiv sektörü yeniden canlanacak mı?

Bildiğiniz üzere otomotiv sektörü pandemi süreci ile birlikte çok sert düşüş yaşamıştı. Birçok kişi bu sektörün kendisine kolay kolay gelemeyeceğini düşünüyordu. Ancak yaşanan bazı gelişmeler aslında bunun tam tersini ortaya çıkardı.

Hem ticari hem de standart otomobil modellerinin üretiminde gözle görülür artışlar ortaya çıktı. Bunun artık fiyatlara yansıyacağı tahmin ediliyor. Ancak vergilendirme burada çok ciddi bir öneme sahip. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’de Otomobil Satışları Bakın Nerelere Kadar Düştü: Yüzler Asık

>> Apple elektrikli otomobil, yeni bir özelliği ile gündeme geldi: İşte detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here