Xiaomi Automobile Piyasayı Kavurmaya Geliyor: Gerisini Tesla Düşünsün

Nissan elektrikli otomobil

Henüz yeni açıklanan Xiaomi Automobile büyük bir etki yaratacak gibi görünüyor. Küçük bir ekip ile kurulan bu şirket elektrikli otomobil dünyasında kartların yeniden dağıtılmasını sağlayacak.

.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri gözünü otomotiv sektörüne dikti. Elon Musk bile Mars projelerine ağırlık vermesine rağmen otomobil dünyasından bir türlü vazgeçmiyor. Ancak son dönemlerde göze çarpan ilginç bir durum var. Apple gibi devasa şirketler elektrikli otomobil dünyasına giriş yapmaya çalışıyor.

Bu tür girişimlerin son örneği Xiaomi tarafından ortaya koyuldu. Şirket Xiaomi Automobile isimli yeni bir marka kurdu. Bu markanın elektrikli otomobil üreteceği ifade ediliyor. Uzun bir süredir otomobillere ilgisi olduğu bilinen şirket böylece resmi olarak otomotiv dünyasına adım attı.

Xiaomi Automobile ekibi seçkinler kulübünden oluşuyor

Şirket tarafından yapılan duyuru ile birlikte yaklaşık olarak 300 kişinin kabul edileceği ifade edilmişti. Xiaomi tarafından kurulacak olan bu otomotiv markası için yaklaşık 20 bin kişi başvurdu. Elbette başvurularının tamamı olumlu bir şekilde değerlendirilmedi. Bunlar arasından sadece 300 kişilik bir ekip oluşturuldu.

Xiaomi Automobile

Ortaya çıkan son detaylara göre bu yeni marka yaklaşık 155 milyon dolar sermaye ile kuruldu. Böylece modern bir otomobil üretimi yapılması için gerekli tüm şartlar sağlanmış oldu. firmanın amacı hibrit bir model oluşturmak değil. Yani Xiaomi işini şansa bırakmak istemiyor. Bunun yerine tamamen elektrikle çalışan ve en yeni teknolojilerle donatılmış bir araç düşünülüyor.

Elektrikli otomobillere talep ciddi oranda arttı

Apple ve Xiaomi gibi şirketlerin elektrikli otomobillere olan ilgisi elbette boşuna değil. Özellikle son 5 yıl içerisinde elektrikli araçlara olan ilginin aşırı derecede arttığını söyleyebiliriz. Hatta bir ara uçakların bile elektrikli hale gelmesi gerektiği ifade edildi.

Fosil yakıtlara yönelik aşırı tepki nedeniyle birçok kişi elektrikli araç almak istiyor. Ancak gerekli şarj altyapılarının olmaması buradaki en önemli handikap gibi görünüyor. Şirketlerin bu sektöre girmesi sayesinde sorunlar kademe kademe ortadan kalkacaktır. Peki siz yaşanan bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Mi 12 hakkında ilk detaylar ortaya çıktı: Kamera canavarı

>> Türkiye’de satılacak Samsung Galaxy S21 FE modelinin işlemcisi belli oldu


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here