Türkiye’den Almanya Para Transferi Şaşırtıcı Şekilde Arttı! Peki neden?

TransferGo ’nun açıkladığı rakamlara göre, geçtiğimiz dönemde özellikle Türkiye’den Almanya para transferi ciddi şekilde bir artış olduğu görülüyor. 

Türkiye’den gerçekleşen Almanya para transferi sayısı ve miktarının artışındaki başlıca sebep ise eğitim masrafları olarak gösteriliyor. Haberimizin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Almanya para transferleri yapanların 3’te 2’si 25 yaş ve altından

Bu yıl Temmuz – Eylül dönemi öğrencilerin yurt dışı harç ödemelerinin en yoğun yaşandığı dönem oldu. Benzer şekilde hem iş hem de yeni öğrenim dönemiyle birlikte yurt dışına eğitim için taşınanların da yurt dışı para transferi ihtiyaçları arttı ve tüm bunların sonucu olarak yurt dışı para transferi işlemlerinin çok yoğun gerçekleştiği bir dönem geçirdik.

TransferGo’nun açıkladığı rakamlara göre, bu dönemde özellikle Türkiye’den Almanya para transferi miktarında ciddi bir artış olduğu gözlemleniyor. Bu veri, öğrencilerin genel olarak yurt dışı eğitim için Almanya’yı tercih ettiklerini gösteriyor.  Bu periyotta önceki 3 aylık döneme göre Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilere istinaden toplam işlem sayısı %119, işlem hacmi ise %482 arttı.

Benzer şekilde işlem başına yapılan ortalama gönderim tutarı da %166 artış gösterdi. Almanya para transferi ile bloke hesap açtırmak ya da okul ödemelerini yapmak için kullanıcıların tek seferde normale göre daha yüksek tutarlarda transferler yaptığı görülüyor. Eğer Almanya’ya yüksek lisans yapma, dil eğitimi alma ya da yeni göç yasasıyla işçi olma amacıyla gidiyorsanız, gelmeden önce Türkiye’den Alman Devleti’nin onayladığı bir bankada bloke hesap açtırmanız gerekiyor. Bu hesaba Türkiye’den, Alman Hükümeti’nin belirlediği 1 yıllık ihtiyaçlarınızı kapsayacak şekilde bir meblağ yatırmanız da şart koşuluyor.

Almanya para transferi için en çok tercih edilen şehir İstanbul, gönderim için tercih edilen şehirler ise Münih ve Berlin

Şehir dağılımını incelediğimizde ise öğrencilerin yaptığı para transferlerinde İstanbul’dan yapılan gönderimler %46 ile başı çekerken, Konya %8, Ankara %7 ve İzmir %5 ile takip eden şehirler oldu.

Almanya’ya eğitim için giden öğrencilerin tercih ettikleri öncelikli şehirlerde ise öne çıkan iki şehir, Almanya’nın popüler iki büyük şehri Münih ve Berlin oldu. Bunları takip eden belli başlı şehirler ise; Duisburg, Stuttgart ve Düsseldorf idi.

Dil okulları ve danışmanlık şirketlerine talep de arttı

Yine üniversite, yüksek lisans ve Erasmus dışında Almanya’daki dil okullarına yapılan transferlerde de artış yaşandı. Bu dönemde yabancı dili geliştirmek için dil okulları, tercih edilen bir ilk adım olabileceğinden dolayı bu alanda da Türkiye’den talebin yüksek olduğu görüldü.

Son olarak bu 3 aylık dönemde bir diğer artış da Almanya’ya taşınma üzerine danışmanlık veren firma ve kişiler tarafında yaşandı. Bu firmalar Almanya’ya göç, eğitim ve iş alanlarında hizmet verdikleri için en yoğun dönemlerini geçirdiler.Almanya Para Transferi

TransferGo kullanıcılarına Cambly üyeliklerinde indirim imkânı

TransferGo olarak yurt dışında okuyan öğrencilerin ihtiyaçlarına adres olabilmek için sürekli çalıştıklarını belirten TransferGo Büyümeden Sorumlu Bölge Müdürü Senem Ergüvenoğlu, bu doğrultuda Cambly ile de önemli bir iş birliğine gittiklerini açıkladı.

Ergüvenoğlu, şunları söyledi: “Biz de TransferGo olarak kullanıcı kitlemizin dil eğitimi alanına önem verdiğini görerek bu alanda hizmet veren firmalarla iş birlikleri yapıyoruz. Bu noktada dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın, İngilizce o ülkede yaşamak için öncelikli bir dil olduğundan biz de Cambly ile bir iş birliğine gittik.  Bu iş birliği kapsamında Eylül ayından beri TransferGo kullanıcılarına Cambly üyeliklerinde geçerli bir indirim sunarak yurt dışı entegrasyon süreçlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.”

İlgili Haberler

>> WhatsApp Herkese Para Dağıtıyor: Zuckerberg Çok Israrcı