Alibaba E-ticaret Etkinliği Büyük Bir Rekor Kırdı: Amazon İle Rekabet Kızışıyor

Alibaba e-ticaret etkinliği

Alibaba e-ticaret etkinliği bu yıla damgasını vurmayı başardı. Şirket genellikle kar miktarını artırıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük online ticaret platformları içerisinde yer alan Alibaba, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Bekarlar gününde yaklaşık olarak 85 milyar dolarlık satış yapan şirket böylece yeni bir rekor daha kırdı. Bekarlar günü dahilinde yapılan satış geçen yıla kıyasla yüzde 8,5 oranında yükseldi.

Geçtiğimiz yıl aynı etkinlikte 78 milyar dolarlık bir satış gerçekleşmişti. Şimdi ise yeni bir rekor kırılarak bu rakam 85 milyar dolar seviyesine kadar çıkarıldı. Fakat şirket her yıl gerçekleşen kar oranları bakımından bu yıl biraz gerileme yaşadı. Yani kar miktarının artışında küçük bir düşüş var.

Alibaba e-ticaret etkinliği hareketlilik kazandırıyor

Bu yılki 11.11 Küresel Alışveriş Festivali son derece renkli görüntülere sahne oldu. Her yıl birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleyen şirket böylece dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Mesela 2017 yılında Nicole Kidman etkinlikte yer almıştı. 2019 yılında ise Taylor swift eğlenceli bir performans sergiledi.

Alibaba e-ticaret etkinliği

Bu yılki bekarlar günü alışveriş çılgınlığında ise Benedict Cumberbatch yer aldı. Onun konuk olduğu etkinlik büyük bir dikkat çekmeyi başardı. 11 gün süren festivalden elde edilen rekor gelir ile birlikte şirket sosyal sorumluluk odaklı olacağını söyledi. Yani onlar için artık sosyal sorumluluk projeleri büyük bir öneme sahip.

Alibaba Çin hükümetinin baskısına uğruyor

Çin hükümeti Alibaba şirketi üzerinde bir baskı yaratıyor. Bu baskı nedeniyle firma pek rahat hareket edemiyor. Hatta ABD’li rakipleri ile ne yazık ki yeterince başetmekte zorlanıyor. Amazon markası her geçen yıl bu şirket ile rekabetinde öne geçiyor.

Alibaba tarafından yapılan açıklamalar Çin hükümetinin hoşuna gidecek gibi görünüyor. Şirket sosyal sorumluluk algısını geliştireceklerini söyledi. Peki siz Alibaba markasının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Alibaba Satış Yasağı Kripto Para Dünyasını Kötü Etkiledi: Çin Uslu Durmuyor

>> Çin Piyasası Karışacak Gibi Görünüyor: Alibaba Kurucusu Jack Ma Liste Dışı Kaldı