Xiaomi ve Samsung Rekabetinde Sürpriz Bir Gelişme Yaşandı

Xiaomi ve Samsung rekabetinde

Uzun bir süredir iyice sertleşen Xiaomi ve Samsung rekabetinde, sürpriz yeni gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de Xiaomi atakları damgasını vurmayı başarıyor. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Çin merkezli teknoloji şirketi olan Xiaomi, bundan kısa bir süre önce neredeyse piyasada hiç yoktu. Mesela 3 yıl öncesi bile düşünüldüğünde şirketin akıllı telefon alanında varlığı ve yokluğu birdi. Ancak her ne olduysa aniden firma öyle bir çıkış yakaladı ki takip etmek bile çok zor oldu.

Güney Kore merkezli teknoloji devi olan Samsung ise biraz daha farklı bir geçmişe sahip. Dokunmatik akıllı telefonla insanları buluşturan ilk şirket olduğu söylenebilir. Diğer Çinli şirketler gibi ani ve keskin bir sıçrama yapmadı. Bu nedenle Samsung’un ayakları daha fazla yere basıyor diyebiliriz.

Xiaomi ve Samsung rekabetinde sürpriz üstüne sürpriz

Xiaomi şirketi ile Samsung arasında devam eden mücadele, 2020 yılında çok başka bir boyuta geçti. Sadece akıllı telefonlarda değil aynı zamanda diğer donanımlarda da ikilinin rekabet ettiğini söyleyebiliriz. 2020 yılı içerisinde 15 farklı rekor kırdığı ortaya çıkan Xiaomi, yarışta birkaç adım öne geçmeyi başardı.

Xiaomi ve Samsung rekabetinde

Xiaomi 2020 yılında yüzde 34,5 oranında büyüme yakaladı. Bu gerçekten de tutturması zor bir hedef. Akıllı telefon alanındaki gelirler 47,6 milyar seviyelerine ulaşmakla birlikte tanınırlık oranında da önemli ölçüde ilerleme oldu.

  • Akıllı telefonlarında son derece uygun fiyatlar kullanması.
  • Yazılım güncellemeleri açısından en duyarlı şirketler arasında yer alması.
  • loT gibi teknolojileri çok iyi bir şekilde entegre edebilmesi.
  • Özellikle de kameranın hem yazılım hem de donanım açısından çok ciddi bir kalitede olması.

Xiaomi ve Samsung rekabetinde tüm bunlar Xiaomi şirketini öne geçiriyor. Ayrıca, tasarım açısından da fazlasıyla beğeniliyor. Her ne kadar Samsung daha çok Huawei şirketinden korksa bile onun için asıl tehlike Xiaomi diyebiliriz. Muhtemelen sadece 2 yıl içerisinde akıllı telefon satış sıralaması büyük ölçüde değişecek. 

Bazı analistlere göre daha kısa sürede de sıralama değişikliği yaşanabilir. Xiaomi ve Samsung rekabetinde sürpriz gelişmelerin ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. Peki sizin favoriniz hangi şirket?

İlgili Haberler:

>> MIUI 12 güncellemesi Redmi Note ailesine ve Mi 8’e geldi

>> MIUI 12 Hatası: Kullanıcılar Tüm Verilerini Kaybediyor mu? MIUI 12 Güncellemesi Durdurulacak mı?