Twitter Algoritması Zarar Mı Veriyor: Twitter Bu Konuyu Araştırıyor

Twitter Blue vs standart Twitter

Mikroblog sitesi Twitter algoritması hakkındaki olumsuzlukları araştıracak bir ekip kurdu. Buna göre özellikle yapay zekadaki insanlara zarar veren hatalar araştırılıyor. 

.

Twitter oluşturduğu yeni bir girişimle algoritmalarındaki istenmeyen zararlı kısımları araştıracak. “Sorumlu Makine Öğrenimi” isimli bu girişimde birçok personel de çalışacak. Bir grup mühendis, veri bilimcisi, araştırmacı bu ekipte yer alacak. Bu ekip, Twitter’ın kullandığı makine öğrenimi sisteminin algoritmik dengesini kontrol edecek. Bu sayede firma algoritmanın insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek istiyor. Markaların Twitter’ı En Etkili Şekilde Kullanmaları için 7 Strateji

Özellikle bu ekibin ilk görevlerinden birisi ırk ve cinsiyet dengesizliklerini otomatik resim kırpma algoritmasında engellemek. Biliyorsunuz ki Twitter sistemi bir fotoğraf yüklediğinizde bunu otomatik olarak önemli kısmını seçerek kırpar. Lakin daha önce site kullanıcılarının da işaret ettiği üzere bazı dengesizlikler yer alıyordu. Bununla birlikte ortaya çıktı ki algoritma beyaz kişileri siyah kişilere yeğliyordu. Bu yüzden firma geçtiğimiz ay resimleri kırpmadan göstermeye başladı.

Bu ekip sayesinde Twitter algoritması her ülkenin topluluklarının hassasiyetini dikkate alacak

Kurulan ekip, zaman tünelindeki önerilenler konusunda da çalışma yapacak. Buna göre algoritma her ülkedeki farklı etnik gruplarına önerilen içerikleri denetleyecek. Bu sayede can sıkan sonuçlar ortaya çıkmayacak. Twitter konu ile ilgili üçüncü taraf akademik araştırmacılarla yakın çalıştığını söyledi. Bu sayede, sonuçlar halkla paylaşılarak geri dönüş alınması da bir diğer hedef.

Ekibin bulgularının getireceği sonuçları henüz bilmiyoruz. Twitter bununla ilgili “her zaman fark edilen sonuçlar doğurmayabileceği” gerçeğini hatırlattı. Bunun yerine şirket makine öğrenimini nasıl kullandığına dair farkındalığı artırmak amacında. Bu sayede tartışma ortamı da sağlanarak sorunun hep birlikte çözülmesini istiyor.

Jack Dorsey
Jack Dorsey

 

Twitter’ın kendi algoritması üzerinde inceleme başlatması bir tesadüf sonucu değil. Özellikle Facebook bu konuda büyük sıkıntılar yaşadı. Böylece Facebook kendi algoritması üzerinde benzer bir incelemede bulundu. Buna rağmen firmanın yapay zekası üzerinde ırkçı öğrenimlerin gerçekleştiği konusunda tartışma sürüyor.

Bununla birlikte Twitter’ın hala bu sistemi kullanmak konusunda acemi olduğunu söylemeliyiz. Kullanıcıların göreceği içeriği işlemek konusunda firma yapay zekayı kullanmak konusunda daha yolun başında. CEO Jack Dorsey, Şubat ayında insanların hangi algoritmaları eğiteceklerini seçebileceğini söyledi. Buna göre algoritmalar bir uygulama mağazası biçiminde görünecek. Bu sayede biz de sadece işimize yarayan algoritmaları seçiyor olacağız.

Diğer haberler:

>> PTT’den patates ve soğan açıklaması, detaylar haberimizde…

>> Apple, İlkbahar Etkinliğinde Yeni Tabletler ve Çok Daha Fazlasını Tanıtabilir. Detaylar Haberimizde


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here