Twitter ‘dan Banlanabilirsiniz: Koronavirüs Paylaşımı Yaparken Dikkat!

Aşı Olmayan Giremez! Apple, Facebook ve Google Gibi Şirketlerden yeni Kovid Önlemleri

Twitter ‘da koronavirüs hastalığıyla ilgili paylaşım yaparken dikkatli olmanızda yarar var. Bu hem sizin için hem de toplum sağlığı için önemli.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Marjorie Taylor Greene, Twitter ‘da koronavirüs ile alakalı şiddet içerikli ve yanlış bilgilerden oluşan paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle, banlanma cezası aldı. Greene, bundan sonra Twitter hesabını kullanamayacak, zira bu yasak, “kalıcı yasak” statüsünde yer alıyor.

Aşağıdaki listeden de görebileceğiniz üzere, tüm seviyeler sırasıyla ihlal edilmiş ve artık son seviye, yani kalıcı olarak hesabı askıya alma seçeneği devreye girmiş.

Twitter, güvenlik ve doğru bilgi paylaşımı konusunda politikalarının açık olduğunu, topluluk kuralları ihlalinin devamı sonucunda ne gibi yaptırımların uygulanacağının da daha en başından belli olduğunu belirterek böyle bir hamle gerçekleştirdi.Greene, daha önce de aşı karşıtı paylaşımlarda bulunmuş ve uyarı almıştı.

Bu arada şunu da hatırlatalım. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın da Twitter hesabı kalıcı olarak askıya alınmış ve bunun üzerine Trump, kendi sosyal medya ağını oluşturacağını açıklamıştı.

Twitter 'dan Banlanabilirsiniz: Koronavirüs Paylaşımı Yaparken Dikkat!

Koronavirüs Omicron varyantına karşı neler yapabiliriz?

Koronavirüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Yakın zamanda önlemleri azaltan ve normal yaşantıyı biraz daha ön plana almayı deneyen yönetimler, vaka sayılarının tekrar yükselişe geçmesiyle birlikte önlemleri tekrar sıkılaştırmaya başladı.
Tabii bu süreçte koronavirüsün mutasyonu da sürüyor. Son dönemde sıklıkla “Omicron varyantı” ibaresini duyuyoruz. İlk etapta yurt dışında görülen bu varyant, ne yazık ki artık ülkemizde de görülüyor. Bu varyant, önceki varyantlara kıyasla çok daha kısa sürede, kolaylıkla bulaşabiliyor.

Bu sebeple de uzmanlar, şu önlemleri önermeyi sürdürüyor:

1. Aşı olmayı ihmal etmeyin. Son dönemde Biontech’in hatırlatma dozu olarak üçüncü doz aşı süreci başladı ve yerli aşımız Turkovac da kullanıma sunuldu.

2. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın, çıkıyorsanız da kalabalıkta olmamaya özen gösterin.

3. Mutlaka maske takın ve maskenin özellikle orta kısmına ellerinizle dokunmayın. Maskenizi birkaç saat aralıkla yenilemeyi ihmal etmeyin.

4. Fırsat oldukça ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Su ile yıkama şansınız yoksa, kolonya ve dezenfektan gibi temizlik maddelerini kullanabilirsiniz.

5. Özellikle dış mekânlarda, ellerinizi ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize götürmeyin. Bu, elinizdeki mikropların vücuda kolaylıkla geçiş yapmasına imkân sunabilir ve bu mikroplar arasında kovid de olabilir.

Twitter 'dan Banlanabilirsiniz: Koronavirüs Paylaşımı Yaparken Dikkat!

> Samsung Galaxy S23 200 MP Kamera İle Kullanıcıların Karşısına Çıkabilir!