Ülkelerin Aşı Olma Oranları Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada

Aşı pasaportu çiplerle

Yapılan yeni bir araştırma ile birlikte ülkelerin aşı olma oranları açıklandı. Ortaya çıkan tablo fazlasıyla ilginç diyebiliriz. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Covid-19 ne yazık ki tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir yıkıma neden oldu. Ayrıca sadece ekonomik değil aynı şekilde psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik açıdan çok sert etkilere yol açtı. Bu büyük beladan kurtulmanın tek yolu ise toplumun bilinçli bir şekilde aşı olarak sosyal mesafeye uygun davranması.

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde insanlar biraz daha samimi ilişkiler içerisinde olduğu için sosyal mesafeyi korumak açıkçası kolay değil. Ancak aşılama sisteminin doğru bir şekilde uygulanması vaka sayılarını azaltmasa bile en azından durdurabilir. Böylece yeni vaka ortaya çıkmayınca virüs yavaş yavaş ortadan kaybolur. Peki Türkiye’de aşılama oranı yeterli mi?

Ülkelerin aşı olma oranları bakın ne düzeyde

Dünya ülkelerinin aşılama oranlarına bakıldığında Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada yer alıyor. Dünya ülkeleri içerisinde her bir kişi için en fazla aşı uygulanan ülke burası oldu. Kişi başına 1,64 aşı düşüyor. Hemen ardından İsrail yine dünyada en fazla aşı uygulanan ülkeler içerisinde yer alıyor. Burada kişi başına 1,26 aşı düşüyor.

ülkelerin aşı olma oranları

Her iki ülke aşılama konusunda gerçekten de son derece iyi bir oranda. Özellikle nüfusu az olan ülkeler aşılama konusunda daha şanslı. Mesela İsrail sadece 9 milyon nüfusa sahip olduğu için herkes kolaylıkla aşı olabiliyor. Türkiye’de ise kişi başına 0,74 aşı düşüyor. Bu oran ülkeyi 12. sıraya getiriyor.

Nüfusu ve aşılama oranı yüksek olan ülkeler var

Bazı ülkelerin nüfusu çok olmasına rağmen aşılama da yine yoğun bir şekilde yapılabiliyor. Çin bu konuda en iyi örnek diyebiliriz. Asya Kıtası’nın en kalabalık ülkesi olan Çin 1,39 milyar nüfusa sahip.

Tüm rakamlar değerlendirildiğinde Çin’de kişi başına düşen aşı miktarının 0,99 olduğu görülüyor. Peki siz bu aşılama oranları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> 2021 Yılının En Çok Yatırım Alan Sektörü Açıklandı: Rakamlar Dudak Uçuklatıyor

>> Samsung Galaxy Buds 2, yeni renk seçeneği ile ortaya çıktı: İşte detaylar