Çin’in Mars Aracı Eşsiz Görüntüler Yakaladı: Görebileceğiniz En Net Mars Fotoğrafı

Mars kuzey ışıkları

Çin’in Mars aracı büyük umutlarla gönderildi. Geçen ay inişi gerçekleşen Mars keşif aracı Zhurong, görebileceğiniz en net görüntüleri topladı. Hadi gelin bütün detaylara birlikte göz atalım.

.

İnsanlığın gezegenler arası bir tür olması için ilk etapta bazı özel noktalara açılması gerekiyor. Bunlardan ilk ikisi Ay ve Mars olacak. Buralarda kalıcı bir koloni kurulması ile birlikte başka gezegenlerde hayat bulunabilir. Ancak bu sanıldığı kadar kolay olmayacak. İlk başlarda Mars gibi gezegenlerden büyük veriler toplanması gerekiyor.

NASA tarafından Mars gezegenine gönderilen uzay aracı birçok veri topladı. Şimdi ise Çin uzay aracı buralarda araştırma yapmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalarda Mars toprak yapısı ve bazı görüntüler ortaya çıkarıldı. Uzay aracı fotoğraf çekmek için küçük ve kablosuz bir kamera tercih etti. Böylece Mars araştırmaları eşsiz bir şekilde görüntülendi.

Çin’in Mars aracı birçok özelliğe sahip

Bu uzay aracı aslında poz bile verebiliyor. Küçük ve kablosuz kamerayı bir yüzeye yerleştiren bu uzay aracı poz vererek bazı görüntüler yakalanmasını sağladı. Fotoğraflara bakıldığında keşif aracının tercih ettiği iniş platformu görülüyor. Ayrıca Mars yüzeyine iniş yapmak için kullanılan rampa ve aracın altında Çin bayrağını görmek mümkün.

Çin'in Mars aracı

Uzay aracına yakından bakıldığında Beijing kış olimpiyatları maskotları rahatlıkla fark edilebiliyor. Ayrıca görüntüden Mars ufkunu görmek bile mümkün. Kızıl gezegenin yüzeyinde bu uzay aracının inerken oluşturduğu izler görülebiliyor. Böylece uzay aracı ile ilgili sahte olduğu yönündeki yorumların önüne geçilmek isteniyor.

Mars aracı Çin’e büyük bir katkı sağlıyor

Dünya’ya en benzer gezegenler içerisinde yer alan Mars için Çin, Zhurong uzay aracını 14 Mayıs 2021 tarihinde göndermişti. Bu araç sayesinde Çin Mars yüzeyine araç gönderen ikinci ülke konumuna ulaştı. Böylece küresel çapta bir prestij kazanmış oldu.

Bu aracın 90 gün boyunca keşif yapmaya devam etmesi planlanıyor. Mars iklimi ve toprak yapısı hakkında dünyaya daha çok bilgi aktaracak. Peki siz Mars’tan çekilen bu görüntü hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Türkiye’de Hava Kirliliği Rekor Seviyelere Ulaştı: Araştırmalar Ürkütücü Sonuçlar Veriyor

>> En Net Atom Görüntüsü Bilim İnsanlarını Çok Şaşırttı: Eşsiz Bir Görüntü


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here