USB Bellek kısayol virüsü nasıl kaldırılır: Programlı ve programsız yöntem çok kolay

Bilgisayar Virüsü Nasıl Temizlenir

Uzun yıllardır çoğu bilgisayarda gördüğümüz USB kısayol virüsü silme yöntemlerini sizler için derledik. İşte tüm detaylar.

Bilgisayarlar kullanıcılar için her zaman çok önemlidir. Özellikle içinde saklanan kişisel veriler, kaybetmekten en çok korkulan dosyalardır. 2011-2012 yıllarında bilgisayarları saran kısayol virüsünü sizler için nasıl temizleneceğini anlattık.

Öncelikle kısayol virüsü nedir? Kısayol virüsü eğer bilgisayarınıza veya flash belleğinize girmişse bunu anlamak oldukça kolaydır. Genellikle söz konusu klasörlerinizin kenarında ufak bir kısayol simgesi gözükür. O klasörün boyutunu kontrol ettiğinizde ise 1 KB olarak görürsünüz. Klasöre tıkladığınızda verilerinize ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Fakat o verileri yedeklemek için farklı bir birime aktardığınızda, o birime de kısayol virüsünü bulaştırmış olursunuz. Bu virüs yalnızca verileri gizlemekle kalmayabiliyor. İlerleyen süreçte virüs, sizin klasörlerinizi silebilir. Bunun önüne geçmek için programlı ve programsız olmak üzere iki farklı yöntem bulunuyor.

USB kısayol virüsü silme yöntemi

  • Programsız:

Başlat menüsünü açın. Karşınıza çıkan pencereye ”CMD” yazarak komut istemini çalıştırın. Daha sonrasında ise her bilgisayarda fark edecek bir adım uygulamanız gerekiyor. Eğer virüs bulaşan flash belleğiniz F konumunda ise F: eğer G konumunda ise vyazmanız gerekiyor. Eğer virüsün yalnızca belleğinizde olmadığını, Windows’a da bulaştığını düşünüyorsanız, Windows’un kurulu olduğu dizini uygulayın. Örneğin :C

 

Enter’a bastığında bir alt sekmeye geçecektir. Bu sekmeye giriş yaptığınızda alt satırda bulunan metni olduğu gibi kopyalayın. Fakat hemen yapıştırmayın. Çünkü değiştirmeniz gereken bir yer bulunuyor.

 

attrib /d /s -h -r -s -a f:*.*

USB kısayol virüsü silmeBu komutu dolduğu gibi kopyalayın. Fakat son tarafta bulunan F harfi yerine siz, hangi konumunuzda virüs var ise o harfi yazmalısınız. Örneğin Windows’ta var ise Windows’un kurulu olduğu dizinin harfini yazmalısınız. USB bellekte ise o belleğin konumundaki harf birimini yazmanız gerekmektedir.

  • Programlı:

Eğer üstteki işlem sizde işe yaramadıysa bir yöntemimiz daha bulunuyor. Üstteki yönteme nazaran daha kesin sonuç verdiğini belirtelim.

usb virüsü

Buradan 360 Total Security programını indirin. Bu programı indirip, Flash belleğiniz dahil tüm klasörleri tarattırdığınızda .vbs uzantısı ile karşımıza çıkan virüsleri kolaylıkla silebilirsiniz. Virüsün tüm birimlerde tek tek arandığından emin olun. Eğer program, bir yeri atlarsa, unutulan yerden virüs tekrar türeyecektir.

İlgili Haberler

>>E-Spor Beklenenden Çok Daha Hızlı Gelişiyor: Sektör Yepyeni Bir Futbol Dünyasına Kavuşuyor

>> Vitel’den Çoklu Kimlikli İlk Universal Switch, Ürünler hakkındaki detaylar haberimizde…