Uzay çöpü – Bir astronot uzay yürüyüşü esnasında ayna düşürdü

Uzay çöpü – Bir astronot uzay yürüyüşü esnasında ayna düşürdü

Uzay çöpü nedir NASA astronotu uzayda ayna düşürdü

Uzay çöpü sorunu her geçen gün artıyor. Dünyamızın yörüngesini de kirletmeye devam ediyoruz. NASA, bir astronotun görev için uzayda yürürken ayna düşürdüğünü açıkladı. 

Uzay çöpü denilince akla uydulardan, astronotların uzayda düşürdüğü cisimlere kadar birçok nesne geliyor. Bilim ve Teknik dergisinin hazırladığı bir yazıya göre, Sputnik 1‘in 1957 yılında uzaya gönderilmesinden sonra Dünya’yı çevreleyen uzay, sayısız çöple dolmaya devam ediyor.

Patlayan uyduların bataryaları, roketlerin ve uzay araçlarının parçaları Dünya’nın etrafında dönmeye devam ediyor ve bu şekilde kozmik bir çöplük oluştu. Uzay çöplerinin başka cisimlere çarpma ihtimali ise büyük bir tehdit. Çünkü bu çöplerin saatteki hızı 30 bin, 50 bin ve hatta 70 bin kilometreyi bulabiliyor.

Eldivenden roketlere kadar uzay çöpü sorunu

Dünya’nın etrafında dönen ve hiçbir işlevi olmayan insan yapımı cisimlere uzay çöpü denilmekte. Uzay araçlarının yanlış yörüngelere girmesini önlemek için araçlardan kasten ayrılan parçalar ve makineler gibi tek kullanımlık roketler de yörüngede kalarak çöp etkisi gösterebiliyor. Bu çöpler çok çeşitli nesnelerden oluşuyor. Örneğin, 1965 yılında astronot Edward White‘ın elinden kaçırarak kaybettiği bir eldiven, bir ay boyunca saatte 28 bin kilometre hızla Dünya’nın çevresinde dönmeyi sürdürmüştür.

2019 yılında açıklanan verilere göre, Dünya’nın etrafında dönen 22 bin 300 cisim bulunuyor. Yani bu, 22 bin 300 uzay çöpü var demek oluyor.

Son olarak NASA, kendisine bağlı olarak çalışan bir astronotun uzayda kazara küçük bir ayna düşürdüğünü açıkladı.

Aynalar uzay yürüyüşünde etrafı görebilmeyi sağlıyor

Aynayı NASA astronotu Chris Cassidy düşürdü. Cassidy, bataryalar üzerinde çalışmak üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çıkarken aynanın kontrolünü kaybetti. NASA’nın açıklamasına göre, ayna saniyede yaklaşık 0,3 metre hızla süzülerek uzaklaştı. Böylece ayna, Dünya’nın yörüngesinde bulunan 22 bin civarı uzay çöpü arasına karıştı.

Uzay yürüyüşlerine çıkan astronotların çalışırken etrafı daha iyi görebilmesi için giysilerinin her kolunda birer bilek aynası bulunur. Bu aynaların boyutları 12,7’ye 7,6 cm’dir ve giysiye bağlandığı kayışla beraber 45 gramın 10’da biri kadar kütleye sahiptir.

NASA, uzayda kaybolan aynanın uzay yürüyüşleri ve ISS için risk taşımadığını belirtti.

>> Uzay kokulu parfüm seri üretime geçecek; Uzay barut kokusunu andırıyor

>> Kaspersky uzay çöpleri için düğmeye bastı!


CEVAP VER