Uzay kokulu parfüm seri üretime geçecek – Uzay barut kokusunu andırıyor

Uzay kokulu parfüm seri üretime geçecek – Uzay barut kokusunu andırıyor

uzay kokulu parfüm

Uzay kokulu parfüm olur mu? Uzay nasıl kokar hiç düşündünüz mü? Uzay kokusu kısmen de olsa bir parfüm olacak. Bu parfüm çok yakında seri üretime geçerek satışa sunulacak. NASA’nın (Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Dairesi) teşvikiyle geliştirilen uzay kokusu merak uyandırıyor. 

Uzay kokulu parfüm daha satışa çıkmadan uzay meraklılarının ilgisini çekmeyi başardı. Yeni koku, uzayın nasıl koktuğunu herkese göstermeyi amaçlıyor. Independent Türkçe‘nin haberine göre parfüm, dış uzayın kokusunu bizlere sunacak. Barut kokusuna benzediği iddia edilen parfümün ismi ise Eau de Space olarak belirlendi.

Sıra dışı parfüm, yeni projelerin kullanıcılardan bağış topladığı İnternet sitesi Kickstarter‘da yayımlandı. Şu an itibariyle proje bin 68 kişiye ulaştı. Projenin hedefi bin 969 dolar olarak açıklanmıştı ancak 39 bin 422 dolar toplandı bile.

Eau de Space’in ürün yöneticisi Matt Richmond, uzay kokusunun Steve Pearce tarafından geliştirildiğini söyledi. Kimyager Pearce, yiyecek – içecek endüstrisi için doğal aromalar ve bileşenler üreten Omega Ingredients şirketinin kurucusu.

Uzay kokulu parfüm yıllar önce geliştirildi

Pearce, uzay kokulu parfüm üretmek için 2008’de NASA’yla sözleşme imzalamış ve kokuyu aslında 4 yılda geliştirmiştir ancak NASA, uzay kokusunu yörüngeye çıkacak astronotların eğitiminde kullanmak için hazırlatmıştı. NASA bu eğitim projesiyle, astronotların uzayda bir sürprizle karşılaşmamasını amaç edinmişti. Şimdi ise söz konusu parfüm, seri üretime hazırlanıyor ve herkes için ulaşılabilir olacak.

Şirket, Eau de Space isimli parfümle üniversiteye hazırlanan öğrencilerin matematik ve fen bilimlerine ilgisini artırmayı hedefliyor. Ürün yöneticisi Richmond bu süreci, “deneyimsel eğitim” şeklinde adlandırıyor. Yani Richmond, uzay kokulu parfüm ile çocukların ve gençlerin STEM alanlarına (fen, teknoloji, mühendislik, matematik) yönelmesine katkı sağlamak için çabalıyor. Ayrıca şirket “Ay kokusu” üzerinde çalışmaya başladığını da açıkladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nunda görev yapmış olan ABD’li astronot Peggy Whitson, 2002’de CNN’e verdiği röportajda uzayın kokusunu, “Ateşlendikten hemen sonra bir silahtan gelen kokuya benziyor. Astronotlar kokuyu barut, kurutulmuş biftek, ahududu ve rom karışımı olarak tarif ediyor.” şeklinde tarif etmişti.

>> NASA Ankara Fotoğrafı; Ankara’da Gece Başlıklı Fotoğraf Paylaşıldı

>> Uluslararası Uzay İstasyonu ’nu Geziye Çıkıyoruz

>> İlk kez bir turist uzay yürüyüşü yapacak; Roskosmos duyurdu!


CEVAP VER