VAIO, bir ilki gerçekleştirerek karbon fiber gövdeli dizüstü bilgisayarını tanıttı

VAIO, yeni dizüstü bilgisayarı olan VAIO Z’yi tanıttı. Hem tasarım olarak hem de dünyada alüminyum, magnezyum veya plastik yerine karbon fibere yer verdi. Ayrıca ultra hafif dizüstü bilgisayarlardan biri olarak dikkat çekiyor. İşte detaylar.

2014 yılında VAIO, Sony’den ayrılıp Japan Industrial Partners’a satıldığı zaman çoğu kişi bu kadar aktif olarak göreceklerini düşünmüyordu. Ancak daha sonrasında attıkları adımlarla geri dönüşü ve uluslararası genişlemesi büyük bir hareketlenmeye girdi. Geçtiğimiz aylarda 2021’de yeni bilgisayarlar piyasaya geri döneceği dair duyumların gelmeye başlamıştı. En sonunda yeni dizüstü bilgisayarı olan VAIO Z ile karşımıza çıktı.

Bu yeni dizüstü bilgisayar ,hafiflik vaat eden, tamamen karbon fiber ile üç boyutlu olarak kalıplanmış ilk dizüstü bilgisayar olduğunu iddia ediyor. VAIO, artık Sony köklerinden ayrı, bağımsız bir şirket. En son beş yıl önce görülen model yeniden canlandıran VAIO Z artık daha güçlü. Ayrıca oldukça dayanıklı olan dizüstü bilgisayar oldukça beğeni toplayacak gibi duruyor.

VAIO’nun resmi YouTube kanalı ile duyurduğu yeni dizüstü bilgisayarının en dikkat çeken özelliği ise daha önceden bahsettiğimiz karbon fiber gövde tasarımı. Bu sayede dizüstü bilgisayarın kullandığı bu materyal sayesinde oldukça hafif ve dayanıklı bir yapıya sahip. Aynı zamanda tasarım oldukça çok şık gözüküyor. Dizüstünün bu dayanıklılık konusunda ayrıca iddialı gözüküyor. VAIO Z, yaklaşık olarak 1.05 kg ağırlandığında olmasına rağmen karbon fiber yapısı sayesinde 1 metreden fazla yükseklikten düşmesi durumunda bile sorun olmayacağını ifade etti.

VAIO

VAIO Z özellikleri

Yeni VAIO‘nun özelliklerine baktığımızda ise oldukça iddialı duruyor. Dizüstü bilgisayar bizi 14 inçlik 3840 x 2160 piksel Ultra HD 4K desteği ile karşımıza çıkıyor. İşlemci olarak ise Intel Core i7-11375H yonga setini sahip. Ayrıca RAM yönünde ise 16 GB ya da 32 GB gibi seçeneklerine sahip. Depolama yönünde ise 512 GB ya da 2 TB seçenekleri var.

Batarya yönünde ise  Dizüstü bilgisayar tam şarj ile 10 saatlik bir kullanıma sahip. İşletim sistemi olarak Windows 10 Pro kullanıyor. VAIO Z, 1 x HDMI, 1 x USB C (Thunderbolt 4), 1 x DisplayPort (1.4), 1 x 3,5 mm + mikrofon bağlantı noktalarına sahip.

İlgili Haberler

>>Samsung milyar dolar yatırım yaptığı fabrikasını kapattı