Barış Özcan Mars Perseverance Aracının İnişini Canlı Yayınladı: İşte O Görüntüler (Video)

Mars kuzey ışıkları

Barış Özcan Mars Perseverance aracı ile ilgili son derece keyifli bir videoya imza attı. NASA tarafından yapılmış olan bu uzay aracı, Mars ile ilgili son derece sağlam bilgiler toplayacak.

YouTube platformunu takip eden birçok kişinin yakından tanıdığı yüzlerden birisi olan Barış Özcan, yine iyi bir iş çıkardı. Güneş sistemine en yakın gezegenlerden bir tanesi olarak bilinen Mars’a uzay aracı gönderildi. Ancak bu uzay aracının gönderilmesi birçok tarihi ilki kendi içerisinde barındırıyor. NASA tarafından gönderilen araç burada yaşam olup olmadığını araştıracak.

Hatırlayacağınız üzere yine ABD’nin kendi Uzay Ajansı tarafından gönderilen Mars aracı vadesini doldurmuştu. Yeni teknolojiler ile donatılmış olan Perseverance ise tarihin en zorlu görevlerinden bir tanesine hazırlanıyordu. Dünya üzerindeki ağırlığı 1 ton olan bu araç Mars’a doğru hareket etti.

Barış Özcan Mars Perseverance yayını 1 milyon izlenme yakaladı

Barış Özcan tarafından da yayınlanan Mars yüzeyine iniş anları gerçekten de son derece heyecanlıydı. Gezegenin yüzeyinde yer alan Jezero krateri üzerine inilmesi hedefleniyordu. Atmosferden aşağıya doğru süzülen uzay aracı buraya yavaş yavaş inmeliydi. Gerçekten de istenildiği gibi oldu.

Barış Özcan Mars Perseverance

Mars atmosferi dünyaya kıyasla 100 kat daha ince bir yapıya sahip. Bu durum aynı zamanda uzay aracının yavaşça Mars yüzeyine ulaşmasını engelliyordu. Bilim insanları işte tam da bundan tedirginlik duydu. Aracın atmosfere girdikten sonra 7 dakika içerisinde kraterin üzerinde olması gerekiyordu. Bilim insanları buna dehşetin 7 dakikası ismini verdi.

Tarihte ilk defa Mars’a helikopter gönderildi

Bu fırlatıştan sonra oldukça ilginç anlar yaşandı. Dünyanın dört bir yanından izleyiciler tarafından takip edilen iniş esnasında çok sert bir hareket yaşanmadı. Bu nedenle NASA tarafından tam olarak nasıl planlandıysa proje öyle devam etti.

Yüksek çözünürlüklü görüntüler alması planlanan bu araç, uzun bir süre bu gezegende kalacak. Mars’ta yaşam izi bulabilmek için bir helikopter görevlendirildi. Yani ilk defa gezegende helikopter kullanılacak. Peki siz başarıyla sonuçlanan bu proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Aptal Olduğunu Söyledi: İşte Nedeni!

>> SpaceX Starship Roketi Bakın Nasıl Havaya Uçtu: İşte Merak Edilen Detaylar!