Web 5 Teknolojisi Twitter Kurucusu Tarafından Duyuruldu

Web 5 teknolojisi

Web 5 teknolojisi muhtemelen sizin de ilk defa duyduğunuz bir teknoloji. Günümüzde son derece ileri boyutlara ulaşmayı başaran bu teknolojilerde ilginç bir aşamaya geçtik.

Blockchain teknolojisi tahminlerin ötesinde bir devrim yarattı. Sadece kripto paralar olarak düşünmemek gerekiyor. Aklınıza gelebilecek bütün alanlarda dijital varlıklar ve bu yeni teknolojiyi tercih edilebiliyor. Ancak Twitter kurucusu işleri ileri bir aşamaya taşıdı.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda yeni bir web teknolojisinin kurulduğunu görüyoruz. Twitter kurucusu Jack Dorsey bu işin başında yer alıyor. Kendisinin finansal hizmetler şirketi olan Block bu alanda yer alacak. Web 5 ekosistemi kuracağını söyleyen Jack Dorsey şaşırtmaya devam ediyor.

Web 5 teknolojisi geliyor

Blok zincir teknolojilerini çok ileri aşamalara taşımayı düşünen Twitter kurucusu Jack Dorsey yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Bu yeni hamle ile birlikte Web 5 dediğimiz bir sistem ortaya çıkıyor. Bu sistem Web 3 ile kıyaslandığında çok daha ileri düzeyde. Ancak burada esas önemli olan konu biraz daha farklı.

Web 5 teknolojisi

Ortaya çıkan son detaylara göre Web 5 olarak isimlendirilen bu yeni teknoloji merkeziyetsiz dijital kimlik sağlıyor. Yani Web 3 ile kıyaslandığında çok daha merkeziyetsiz bir oluşum. Web 3 diğerlerine oranla merkezi bir yapıya sahip olmakla suçlanıyordu. Twitter kurucusu bunu değiştirme kararı aldı.

Blockchain teknolojisinde yeni devrimler geliyor

Blockchain teknolojisinde yeni devrimlerin geldiğini söyleyebiliriz. Belki de Twitter kurucusu bunun öncüsü olacak. Merkeziyetsizlik kavramını çok daha ileri bir aşamaya taşıması beklenen Jack Dorsey yeni projesini resmi olarak hayata geçiriyor.

Bu projeyi kullanacak olan kişiler Bitcoin ile işlem yapabilecek. Yani kripto para birimlerinin işlevsel bir şekilde tercih edilebileceğini görüyoruz. Twitter kurucusu zaten uzun bir süredir kripto para birimlerinin çok daha kullanışlı hale gelmesini istiyordu. Böylece amacına ulaşacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler:

>> Twitter Güncelleme Süreci Devam Ediyor! Artık Yazarı Görebileceksiniz

>> Twitter Yanlış Haberleri Engelleyecek: İşte Yepyeni Sistem