WhatsApp Kullanıcıları Üzülebilir!

WhatsApp

WhatsApp, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması ve sınırsız Google Drive yedekleme imkânı sunuyor. Bu, yakında ortadan kalkabilir. Zira bu yönde işaretler var ve çoğu kullanıcı endişeli.

Günümüzde akıllı telefonunda WhatsApp kullanmayan kişi sayısı oldukça azdır. Gerek özel yaşantımız, gerekse de iş hayatımızda, pek çok amaç için bu uygulamadan yardım alıyoruz. Yazılı mesajlaşmadan görüntülü görüşmelere kadar pek çok imkân var. Hatta son dönemde hem gizlilik hem de ticari işletmelere yönelik yeni düzenlemeler yapılıyor. Peki sırada ne var?

Şüphesiz ki WhatsApp evrimi devam edecek ve pek çok yeni özellik gelecektir. Ancak bazı özellikler gelirken, bazıları da gidiyor olabilir. Bazen can sıkan taraf tam da burasıdır işte.

Eğer bir Android akıllı telefonunuz varsa ve WhatsApp’ı sıklıkla kullanıyorsanız, Google Drive’ın sınırsız yedekleme imkânı sayesinde “depolama alanı” konusunda bir endişeniz de olmuyordu. İşte bu, yakın zamanda değişebilir.

PhoneArena’da yer verilen bilgilerde, WhatsApp yeni sürümünde “yedeklemeler” ile ilgili bazı değişikliklere gidilebileceği ifade ediliyor. Android Authority’ye dayandırılan haberde, kodlardan oluşan bir görsele yer verilmiş. Eğer programlayla ilgilenen biri değilseniz, aşağıdaki görsel sizin için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Basit hatlarıyla söylemek gerekirse, bu kodlar arasında “Sınırsız Google Drive depolama seçeneği” artık görünmüyor. Yakın zamanda, “WhatsApp’ta yedekleme boyutlarını yönetebileceksiniz” haberi gelmişti. O haberin ardından da bu yeni detayların gelmesi, açıkçası biraz korkutucu.

WhatsApp Kullanıcıları Üzülebilir!

Tabii bu konuda henüz WhatsApp ‘tan resmi bir duyuru gelmiş değil ve özellik şu an kullanılabiliyor. Belki de hiç gitmeyecektir, ama giderse, bunun sonucunda çok fazla kullanıcı farklı çözümler için arayışa girişebilir.

Bu arada, yedekleme boyutlarının yakında kullanıcı tarafından yönetilebileceği bilgisini de biraz açalım isterseniz.

Yeni bir güncellemeyle birlikte kullanıcılar, hangi dosya tipleri depolansın, hangileri silinsin, bunları tercih edebilecek. Görmek istediğiniz metin dosyaları, fotoğraflar ve videoları saklayabileceksiniz. Görmek istemediklerinizi de silebileceksiniz. Bu aslında çok güzel bir özellik. Çünkü artık görmeye tahammül edemediğimiz, ama sırf birkaç fotoğraf ya da yazılı bilgi sebebiyle silmediğimiz eski sohbetler oluyor. Bunlardan kurtulmak, kullanıcıları da psikolojik olarak rahatlatacaktır.

iOS tarafında durum nedir derseniz, orada da iCloud üzerinden sınırlı yedekleme özelliği bulunuyor. Evet, “sınırlı” depolama. Umarız aynı şey, Android kullanıcılarının da başına gelmez.

İlgili Haberler 

>> Telefon Kamerası İle Kovid 19 – Koronavirüs Testi Yapılabilir Mi?