Telefon Kamerası İle Kovid 19 – Koronavirüs Testi Yapılabilir Mi?

Akıllı telefonunuzun kamera sistemiyle kovid 19 – koronavirüs testi yapabilmek ister miydiniz? Yeni araştırmalar, bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

Mashable’da yer alan habere göre, akıllı telefon kamerasıyla da kovid 19 – koronavirüs testi yapılabilir. Peki bu, çoğumuz için uzun ve zahmetli bir süreç anlamını taşıyan kovid test süreçlerinin biteceği anlamına mı geliyor? En azından şu an için “Hayır” diyebiliriz, ama gelecek için umut verici gelişmeler olduğu bir gerçek.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, koronavirüs testinin telefon kamerasıyla gerçekleştirilebilmesi için bir araştırma yürütüyor ve şu an için sonuçlar başarılı. Ekip, süreçte kullanılmak üzere bir de akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Mashable’da yer verilen bilgilere göre bu yeni sistem, aslında temelde şu an tercih edilen koronavirüs test kitleriyle benzer bir yapıda. En önemli fark, bu testleri hastaneye giderek yapmanıza ve saatlerce sonuçların çıkmasını beklemenize gerek kalmayacak olması.

Telefon kamerasının da yardımıyla koronavirüs testi yapılabiliyor!

JAMA Network Open dergisinde de yayınlanan bilgilerde, kişinin tükürüğündeki olası patojenleri bazı temel laboratuvar ekipmanlarını ve Bacticount uygulamasını kullanıyor. Öncelikle, sıcak bir plaka üzerine tükürük bırakılıyor ve sonrasında mevcut korona test kitlerine benzer yapıda viral RNA’yı güçlendiren reaktif çözüm ekleniyor. Sonrasında da LED ışıklı karton kutunun yerleştirilmesi gerekiyor. Sonrasında da herhangi bir akıllı telefonun kamerasına ihtiyacınız var. Uygulama aracılığıyla kırmızı ışık kontrolü yapılıyor. Uygulama, bu ışığın görülme sıklığı ve durumuna göre teşhis koyabiliyor.

Telefon Kamerası İle Kovid 19 - Koronavirüs Testi Yapılabilir Mi?

Gizmodo’ya göre böyle bir test düzeneği için 100 dolardan daha az bir masraf yapmak gerekiyor ve bir de akıllı telefon olmalı tabii ki. Yani an itibarıyla çok da kullanışlı olduğu söylenemez, ancak geleceğe yönelik umut verici bir çalışma olduğu da söylenebilir.

Araştırmacılar, şu an bu test tipi için onlarca farklı kişiyle çalışmalar yürütmüş ve olumlu sonuçlar almış. Yine de bu, genel kullanım için yeterli bir test ölçeği anlamını taşımıyor. Daha fazla çalışmanın ve testin yapılması gerekiyor.

Bu arada Bacticount uygulamasının şu an için yalnızca Samsung Galaxy S9 akıllı telefon ile uyumlu çalıştığı söyleniyor. Sebep ise, uygulamanın özel bir kamera kalibrasyonuna ihtiyaç duyması ve bunu da sadece S9’un sunabiliyor olması.

İlgili Haberler 

>> Telekom Operatörü Çalışanlarına Haber Yolladı: Aşı Olmayan İşten Çıkarılacak!