WhatsApp OTP dolandırıcılığı nedir?

WhatsApp OTP dolandırıcılığı nedir?

WhatsApp OTP dolandırıcılığı
Google News Abone Ol

Son günlerde ortaya çıkan WhatsApp OTP dolandırıcılığı tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Peki, bu dolandırma yöntemi nasıl yapılıyor?

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, son günlerde dolandırıcıların hedefi haline geldi. Gayri resmi olarak “WhatsApp OTP dolandırıcılığı” olarak adlandırılan bu olay, birinin WhatsApp hesabına girmeyi ve kişisel sohbetlerine, fotoğraflarına ve videolarına erişmeyi sağlıyor.

WhatsApp OTP dolandırıcılığı tüm dünyada maalesef ki yükselişte ve birkaç kullanıcı hesaplarıyla güvenlik ihlalleri bildirmeye başladı. Peki, WhatsApp OTP dolandırıcılığı nedir ve kendinizi bundan nasıl koruyabilirsiniz? Hadi bulalım.

WhatsApp OTP dolandırıcılığı nedir?

Birkaç kullanıcı raporuna göre, WhatsApp OTP dolandırıcılığı, arkadaşınız gibi davranan hacker tarafından yapılıyor. Size bir tür acil durumu anlatan ve sizden yardım isteyen bir metin gönderiyorlar. Ardından, numaranıza bir WhatsApp OTP gönderilerek sizden bunu göndermenizi istiyorlar. Bu OTP’yi sohbette gönderirseniz, WhatsApp numaranız akıllı telefonunuzdan çıkacak ve tüm kişisel bilgileriniz bilgisayar korsanı tarafından erişilebilir olacaktır.

Bu nasıl mümkün olabilir?

Yeni bir akıllı telefona geçtiğinizde, hesabınızda oturum açmak için bir OTP / güvenlik kodu almak için WhatsApp’ı kurmanız ve telefon numaranızı girmeniz gerekir. Aynı şekilde, bilgisayar korsanı kendi cihazında telefon numaranızdan bir oturum açma işlemi başlatır ve OTP’yi onlara ilettiğinizde sohbetlerinize erişebilir.

Ne kadar tehlikeli?

WhatsApp bugün çoğumuz için en sık kullanılan uygulama. Partnerler, aile ve arkadaşlarla samimi anları paylaşmak için kullanıyoruz. İş yerindeki meslektaşlarımızla iletişim kurmak için WhatsApp’ı da kullanıyoruz. WhatsApp’ın uçtan uca şifreli bir mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen, bu tür kullanıcı hataları ile kolayca hacklenebiliyor.

WhatsApp OTP dolandırıcılığı

Bilgisayar korsanı kişisel resimlerinize ve videolarınıza erişebilir ve bunları bilginiz olmadan herkese açık olarak yayınlayabilir.
Bilgisayar korsanı ayrıca verilerinizle fidye isteyebilir ve muhtemelen para veya eşdeğerlerini çevrimiçi olarak transfer etmeniz için size şantaj yapabilir.

WhatsApp OTP dolandırıcılığından nasıl korursunuz?

Akıllı telefonunuzu bir şifre veya biyometri ile güvende tutun. Mümkünse, WhatsApp’ı biyometrik veya Pin şifresi ile koruma altına alın. WhatsApp hesabınızı 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek daha da güvence altına alabilirsiniz.

Bunu yapmak için, WhatsApp uygulamasını açın, Ayarlar’a tıklayın (Android’de üç nokta menü, iOS’ta alt simge), Hesap’a tıklayın ve İki Adımlı Doğrulamayı etkinleştirin.

Bu adımda, tercih ettiğiniz 6 haneli bir PIN seçebilirsiniz. Bu şekilde, telefon numaranızı WhatsApp ile herhangi bir cihaza tekrar kaydettiğinizde önceden belirlenmiş 6 haneli PIN kodunu girmeniz gerekecektir.

Bu saldırılardan uzak durmanın bir başka yolu ise, OTP’nizi kimse ile paylaşmamanız.

İlgili Haberler

>> WhatsApp alışveriş dönemini resmen başlattı

>> WhatsApp Tatil Modu özelliği çok yakında geliyor


CEVAP VER