WhatsApp Para Gönderme Özelliğini Devreye Aldı. İşte Tüm Detaylar!


Yeni WhatsApp para gönderme özelliği sayesinde kullanıcılar hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde doğrudan uygulama içerisinden arkadaşlarına veya şirketlere para transferi yapabiliyorlar. 

Mastercard bugün, Brezilya’lıların WhatsApp para gönderme uygulamasını kullanabileceğini duyurdu. Artık kullanıcılar uygulama içerisinden arkadaşlarına ve ailelerine para gönderip alabiliyorlar. Facebook ile gerçekleştirilen MasterCard ortaklığı ile Nubank ve Sicredi ile banka işlemleri yapan Mastercard kart sahipleri Brezilya’da bu özelliği kullanan ilk WhatsApp kullanıcıları olacak. Yakında programa daha fazla bankacılık ortağının katılması bekleniyor.

Mastercard Send kullanarak milyonlarca WhatsApp kullanıcısı telefonlarını artık kolayca ve anında (günde 24 saat, haftada 7 gün) para aktarmak için kullanabilecekler. Sosyal mesafe kuralları bizleri dokunmadan alternatif ödeme yöntemleri aramaya teşvik ederken, WhatsApp ödemeleri şeffaf, güvenli ve temassız bir şekilde yapmanın yanı sıra transfer yapmak için yeni bir seçenek olarak ortaya çıkmış durumda.

WhatsApp para gönderme özelliği kısa zamanda popüler olabilir

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp para gönderme özelliğine benzer birçok uygulama faaliyete geçmişti. Çin de kullanılan WeChat bunlardan bir tanesi. Çin’li kullanıcılar WeChat üzerinden birçok transfer işlemini gerçekleştirebiliyor. Buradaki önemli konu WhatsApp’in bu tarz bir yaklaşım içerisine girmesi ve ardından Facebook Pay ile MasterCard işbirliği sayesinde bu özelliğin popüler mesajlaşma platformuna gelmesi.

Geçtiğimiz şubat ayında yayınlanan rakamlara göre WhatsApp’ın dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu da uygulamanın farklı bir yöne doğru evrimleşmesine ön ayak oluyor. Ülkemizde de çokça kullanıcısı olan WhatsApp’ın yeni özellikleri yakından takip ediliyor ve para transferi özelliğinin önümüzdeki günlerde Türkiye’de de kullanılacağını ön görüyoruz.

WhatsApp para gönderme işlemi yapmasının yanı sıra kullanıcılar WhatsApp Business Application üzerinden şirketlere de ödeme yapabilir. Brezilya’daki milyonlarca küçük işletme bu özellik sayesinde kolay ödeme alma hizmetine kavuşmuş oluyorlar. Mastercard kart sahipleri, alışverişlerini güvenli bir şekilde yapmak için kredi kartlarını veya banka kartlarını sisteme kaydettirmek zorunda. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, Brezilyalı tüketicilerin % 60’ı ürün siparişi vermek, fiyatları müzakere etmek veya randevularını planlamak gibi küçük işlemler için zaten küçük işletmeler ile etkileşim kurmak için zaten WhatsApp kullanıyor. Şimdi, WhatsApp aracılığıyla işlevselliğin etkinleştirilmesi, tüketicilerin uygulamadan ayrılmadan işletmelerle alışveriş yolculuklarını tamamlamalarına izin verecek. 

Çünkü Mastercard’ın Türkiye’ye özel uygulamaları mevcut ve burada geliştirilen birçok teknoloji başka ülkelerde kullanıma sunuluyor. WhatsApp para gönderme özelliğinin devreye alınması konusundaki en büyük engel ise Facebook. Çünkü Türkiye’de sorunlarla boğuşan firma yeni dünya düzeninde kendine yer edinmek isterken bazen bulunduğu ülkelerin regülasyonlarına baş kaldırabiliyor. Eğer WhatsApp para gönderme özelliği Türkiye’de uygulanacaksa öncelikle Facebook’un ülkemize tam olarak adapte olması gerekiyor. İlk olarak Brezilya’da hayata geçen bu uygulama başarı olursa diğer dünya ülkelerinde de başarıl olmaması için sebep yok.

İlgili Haberler

>> WhatsApp Yenilikleri Büyük Değişim Yaratacak! Çoklu Cihaz Desteği Dahil

>> WhatsApp Yedeği Olanlara Kötü Haber! Konuşmalarınız İfşa Olabilir!

>> WhatsApp Yeni özellik sizi çok şaşırtacak! Yakında ekleniyor!

WhatsApp para gönderme


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here