Windows 10 Güncellemeleri Artık Sorunsuz Olacak

Biliyorsunuz ki Windows 10 güncellemeleri yaşattığı sorunlarla meşhurdur. Bu yüzden birçok kullanıcı risk alarak bilgisayarını güncellemiyor. Şimdi ise Microsoft bunu çözmek için yeni bir şey deniyor.

Eğer Windows 10 bilgisayarınızı güncellerken bir hata ile karşılaştıysanız bu sizin suçunuz değil. İyi haber ise sık sık yaşanan bu hataların artık sona eriyor olması. En azından teoride. Bu yüzden Microsoft artık genel güncellemelerini yayınlarken farklı bir yol izleyecek.

Daha detaylı bakmak gerekirse Microsoft 9 Mart itibariyle düzenli güncelleştirmelerin yanında “hizmet yığını güncellemesi” (SSU) adında bir şeyi birleştiriyor. Büyük güncellemeler ve SSU güncellemeleri iki ayrı türden güncellemelerdir. Şimdiye kadar bu güncellemeler birbirinden ayrıydı. İlk olarak düzenli güncellemeler her ayın ilk salı günü gelir. Ayrıca bu yamayı “salı yaması” adıyla da duymuşsunuzdur. SSU yamaları ise Microsoft’un belirlediği süreçlerde gerçekleşir.

Peki şimdi ne değişiyor? En yeni güncelleme Windows’taki güncelleme aracını iyileştirecek ve bir yamanın bilgisayarınıza yüklenmesini engellemesi muhtemel sorunları çözecek.

USB olmadan format

Microsoft yeni bir yöntemle Windows 10 güncellemeleri hakkındaki sorunları bitirme amacında

Şimdi Microsoft son bir SSU yayınladı. “Bu güncelleme, Windows güncellemelerini yükleyen hizmet yığınında kalite iyileştirmeleri yapar. Hizmet yığını güncellemeleri (SSU), cihazınızın Microsoft güncellemelerini yüklemesi için sağlam ve güvenli bir sistem sağlar.” ifadeleriyle Microsoft bu güncellemenin önemine değindi.

Microsoft bu güncellemeyi henüz bilgisayarlara göndermedi. Ancak dilerseniz siz şimdiden elle kurabilirsiniz. Ve fakat, geçen hafta bu ay gelecek olan salı yamasını ön izleme sürümünü yüklemek isteyip bunu başaramadıysanız sebebi muhtemelen bu SSU’nun olmamasıdır.

Microsoft yeni güncelleme politikasını açıkladı. “Bu sürümden itibaren Microsoft, işletim sisteminiz için en son hizmet yığını güncellemesi ile en son toplu güncellemeyi birleştirecek. Bu iyileştirmeyi almak için toplu güncellemeden önce son bağımsız SSU’yu kurmalısınız. KB4598481 isimli bu güncellemeyi yüklemeden toplu güncellemeyi yüklerseniz hata alabilirsiniz” dedi. bunun anlamı ise basit. Kısacası artık güncellemelerin kendine has türleri olmayacak.

Microsoft bu son hizmet güncellemesinin yeniden başlatma gerektirmediğini söyledi. Bu güncelleme bir noktada bilgisayarınıza otomatik kurulacağı için acele etmemenizi tavsiye ediyoruz. Örneğin bazı bilgisayarlar güncellemenin şimdiden yüklendiğini belirtiyor. Artık Windows her özellik güncellemesinde bilgisayarı bu güncellemeye doğrudan hazırlayan bir paket ekleyecek. Bu sayede de hataların minimuma inmesi umulacak. Ancak siz yine de bilgisayarınızı sık sık yedeklemeyi unutmayın.

Diğer haberler:

>> Microsoft Office 2021 Windows ve MacOS’a Geliyor

>> Microsoft Windows 10 21H1 Sürümünü Yayınladı: Bazı Eleştiriler Var!