Microsoft Office 2021 Windows ve MacOS’a Geliyor

Microsoft Office güncelleme

Microsoft popüler yazılımı Office 2021 duyurusunu yaptı. Programlar bu yıl içinde Windows ile birlikte Mac bilgisayarlara gelecek. Güncelleme ile ilgili detaylar haberimizde…

Microsoft Office uygulamasının iki yeni versiyonunu duyurdu. İlk olarak kişisel kullanım için hazırlanan Office 2021 ortaya çıktı. Bununla birlikte endüstriyel amaçla tasarlanan Office LTSC çıkıyor. Aynı zamanda Office 2021’in bu yılın ilerleyen sürecinde yayınlanacağını da dev yazılım firması söyledi. Bu kritik yazılımın yeni sürümleri tıpkı önceki sürüm Office 2019’da olduğu gibi hem Mac hem de Windows bilgisayarlar için çıkmış olacak. Bu versiyon bulut destekli Office 365’e abone olmak istemeyen kullanıcılara yönelik sunuluyor.

Office 2021 için sunulacak olan tüm yenilikleri Windows henüz duyurmadı. Bunun yanında LTSC versiyonu yani “Uzun Süreli Hizmet Kanalı” ismiyle anılan versiyondaki yeni özellikler 2021 için de öngörü yaratıyor. LTSC versiyonunda karanlık mod desteği, erişilebilirlik iyileştirmeleri, Excel için Dinamik Diziler ve XLOOKUP gibi özellikleri içeriyor. Office 2021 için de bu özelliklerin birçoğunun olmasını bekliyoruz.

Karanlık mod büyük bir görsel değişiklik olacak. Ne var ki bunun dışında uygulamaların görünüşü pek değişmeyecek. Ancak Microsoft, arayüz ile birlikte Office 365’in bulut tabanlı hizmetlerinde iyileştirmeler yapıyor.

Microsoft Office 2021 ile kimse buluta mecbur değil

Office LTSC, Microsoft’un tüm ticari müşterilerinin henüz buluta geçmeye hazır olmadığını kabul ediyor. Microsoft 365’in bir numaralı ismi Jared Spataro konu ile ilgili açıklama yaptı. “Bu bir müşterilerle onların oldukları yerde buluşmaya çalışma meselesi. Kesinlikle son 10 ayda buluta geçen çok sayıda müşterimiz var. Bu geçiş toplu olarak gerçekleşti. Aynı zamanda, kesinlikle buluta geçemeyeceği düşüncesinde olan ve belli bir senaryoya bağlı müşterilerimiz var.” sözleriyle Spataro konuya açıklık getirdi.

Office LTSC, Microsoft’un normalde sunduğu yedi yıllık destek yerine sadece beş yıl destek süresine sahip. Bununşa birlikte Office Professional Plus, Office Standard ve bireysel uygulamalar için fiyatlar ticari kullanım için yüzde 10 arttı. Gelgelelim tüketici ve küçük işletme fiyatlarında bi artış olmadı.

Microsoft’un planı Office LTSC’nin ön izleme sürümünün Nisan’da piyasaya çıkması yönünde. Tam sürüm içinse net bir tarih bulunmuyor. Aynı zamanda Office 2021 için bir ön izleme sürümü olmayacak. Office’in iki versiyonunda da OneNote ile birlikte 32 ve 64 bit destekleri sunulacak.

Diğer haberler:

>> Microsoft Windows 10 21H1 Sürümünü Yayınladı: Bazı Eleştiriler Var!

>> Microsoft Word Karanlık Modunu Geliştiriyor