Windows 11 Sürüm Düşürme Mümkün Olacak: Yine de Zaman Kısıtlı!

Format atmadan Windows 11 sürüm düşürme ve Windows 10’da dönüş mümkün olacak. Ne var ki Microsoft bunun için size oldukça kısıtlı bir süre veriyor. Konunun detayları haberimizde…

Microsoft artık resmen Windows 11’in sene sonunda karşımıza çıkacağını söylüyor. Muhtemelen bu sürecin Ekim civarında başlaması beklentisi var. Bununla birlikte, Intel’in yeni Alder Lake işlemcilerinin de benzer bir süreçte karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Lakin tabii ki sürüm yükselten kullanıcıların bundan pişman olmaları da mümkün. İşte Microsoft bu kullanıcıları düşünen bir özellik sağlıyor. Böylece eğer kendinizi hazır hissetmiyorsanız güvenli Windows 10 limanına tekrar yanaşıyorsunuz.

Windows 11 güncellemesini yapar ve bundan memnun olmazsanız herhangi bir veri kaybetmeden hemen 10’a dönüş mümkün olacak. Lakin bu karar değişikliğini yapmanız için sistem size kısıtlı bir zaman veriyor. Eğer o sürede geçişi yapmazsanız Windows 10 kalıntıları ortadan kalkıyor ve geri dönmek için yeni kurulum yapmaktan başka çareniz kalmıyor.

Windows 11 Android uygulamalarını

Konu ile ilgili bilgi Microsoft’un Windows 11 için hazırladığı “Sık Sorulan Sorular” metninde ortaya çıktı. Eğer bu sayfayı incelerseniz firmanın yeni işletim sistemi güncellemesi ile ilgili temel sorulara verdiği cevapları bulmanız mümkündür. Özellikle bilinmeyen şeyler konusunda bu sayfalar değerli bilgileri veriyorlar.

Açıklamaya göre Windows 11 deneyiminden memnun kalmayanlar sürüm düşürme seçeneğine sahip olacak

Microsoft konu ile ilgili yazısında yer alan soru ve verilen cevap gayet açık:

“Windows 11’i beğenmezsem, yükseltme yaptıktan sonra Windows 10’a geri dönebilir miyim?”

“Evet. Windows 11’i yükledikten sonra, dosyaların saklandığı Windows 10’a geri dönebileceğiniz 10 günlük bir süre vardır. Bu sürede veri kaybı olmadan geri dönmek mümkündür.”

Windows 11 insan zevklerine

Sonuçta bu verilen sürenin sonunda Windows 10’a dönmek için gereken bazı dosyalar ortadan kalkacak. Böylece artık geri dönmek için tek şansınız yeni bir kurulum yapmak olacak. Görünüşe göre daha önce bu geçişlerde şikayetler duymaya alışan firma buna bir çözüm düşünmüş. Kısa bir deneme süreci tarzında hazırlanan bu süreç Windows kullanıcılarına yeni deneyim hakkında karar vermek için gereken süreye sahip. Ne var ki bundan önce de söylediğimiz gibi şimdilik Windows 11 hakkında asıl endişe konusu çoğu bilgisayarın bu sürüme geçemeyecek olması. Konu ile ilgili gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Windows Yazıcı Açığı Kapandı Ama Yerel Ağda Tehdit Sürüyor

>> TikTok Videosu İleri Sarma Yöntemi: 3 Dakika Fazla Uzunsa İşte Çözümü!