Windows Yazıcı Açığı Kapandı Ama Yerel Ağda Tehdit Sürüyor

Windows yazıcı açığı için en iç rahatlatıcı çözüm yazıcı servisini kapatmak

Şimdiye kadar nasıl ortaya çıkmadığı merak konusu olan Windows yazıcı açığı kapandı. Ne var ki yerel ağınızda bu tehdit devam ediyor. İşte bu önemli gelişmenin detayları…

İngilizcesi “PrintNightmare” olan yazıcı kaynaklı büyük açığı Microsoft 1 Temmuz’da kabul etti. Bu hafta Microsoft tüm odağını bu devasa açığı kapatmaya ayırdı. Ne var ki ilk olarak tek çare yazdırma servislerini kapalı tutmaktı. Ortaya çıkan bilgilere göre yazdırma servisi çalışırken bilgisayarımız büyük tehdit altında. Özetle bu servis kötü niyetli kişilerin büyük tehdit içeren kodları bilgisayarımızda çalıştırmasını mümkün kılıyor.

Sonuçta nasıl gözden kaçtığını anlayamadığımız bu hata için Microsoft hızlı bir aksiyon aldı. Şu ana dek ne zarar yarattığını bilemediğimiz açık için bir düzeltme hazır durumda. Ne var ki bu güncellemenin bilgisayarlara ne kadar hızla uygulanacağı ise bir muamma. Yazıcılar özellikle makinelerin kontrolünü ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarının öncelikli hedefleri arasındadır. Bu durum özellikle verilerinizi incelemek isteyen kötü niyetli kişilere bulunmaz bir ortam sağlar. Ayrıca bu açıktan yararlanan kişiler bilgisayarınızdaki dosyaları silmek veya kopyalamak gibi faaliyetler gerçekleştirmeyi denerler. Hatta bu açıkları kullanan kişilerin bilgisayarda yetkili yeni hesaplar oluşturması dahi mümkün.

Windows yazıcı açığı için en iç rahatlatıcı çözüm yazıcı servisini kapatmak

Bu ciddi sorun ortaya çıktığından beri tek gerçekçi çözüm sistem yöneticisinin “yazdırma biriktiricisi” hizmetini elle kapatmak. Ne var ki bu özellikle çalışan ve yazıcıdan yararlanan kişilere yardımcı olmaz. Sonuçta kısmen de olsa bu konuya Microsoft’un bir çözüm sunması çalışmalarınızda rahatlamanızı sağlayacaktır.

Ne var ki paylaşılan yama sorunun tamamen üstesinden gelmiyor. Microsoft’un ilk etapta yaptığı acil düzeltme sizi dıştan gelen saldırılara karşı koruyor. Ancak birisi yerel ağınızın içine sızarsa hala saldırılara açık durumdasınız. Uzmanlar konu hakkında yerel saldırılara karşı açığın sürdüğünü söylüyor. Eğer yerel ağınızda kendinizi güvende hissetmiyorsanız “İşaretle ve Yazdır” servisini devre dışı tutmanız gerek.

Microsoft’un bu açığa karşı paylaştığı ilk düzeltmeyi kurmak oldukça önemli. Güncellemeyi bu linkten bulup kurmanız mümkün. Yine de kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız eğer mümkünse şimdilik servisleri kapalı tutmak yararlı olacaktır. Microsoft’un bu konuda düzeltmeleri devam edecektir.

Diğer haberler:

>> İş Hayatında Kadınlar vs Erkekler: Çok İlginç Sonuçlar Çıktı

>> Yapay Zeka İle Çözünürlük Yükseltme Özelliğini Micorsoft da Geliştiriyor