Xiaomi Elektrikli Otomobile Çin Engeli!

Xiaomi Elektrikli Otomobil

Xiaomi elektrikli otomobil modelinin prototipinin tanıtılmasına haftalar kala Çin engeli ile karşı karşıya kaldı. İşte ortaya çıkan tüm ayrıtılar.

Geçtiğimiz aylarda teknoloji devlerinin elektrikli otomobil işine gireceğine dair birçok haber ortaya çıkmıştı. Hatta elektrikli otomobil ile en çok anılan marka Apple oldu. Apple’ın geçtiğimiz aylarda birçok marka ile iş birliği yapacağına dair de haberler duymuştuk. 2025 yılında yollara çıkması beklenen Apple’ın elektrikli aracı hakkında henüz sızdırılan bir bilgi bulunmuyor. Henüz Apple’a rakip olarak gösterilemese de Xiaomi’nin teknoloji dünyasında son yıllarda kazanmış olduğu ivmenin tartışılamaz bir gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı kullanıcılar Xiaomi’yi, gelecek yıllardaki Apple’ın en büyük tehdidi olarak görüyor. Apple’dan elektrikli araba haberi gelmesinden aylar sonra Xiaomi’den de benzer bir haber geldi. Xiaomi de elektrikli araba işine giriyor.

Henüz Xiaomi elektrikli araç için konuşmak erken olsa da Xiaomi tarafından alınan patent, kullanıcıları bir kez daha heyecanlandırdı. Elektrikli arabalar için tasarlanmış geniş açılı kamera modülü için patent alan Xiaomi’nin, bu teknoloji, kendi imzasını taşıyan araçlarında kullanması bekleniyor. Aracın prototipinin sevenleri ile buluşmasına haftalar kala Çin engeline takıldı.

Xiaomi Elektrikli Otomobile Çin Engeli!

Xiaomi Elektrikli Otomobil

Çin otomotiv endüstrisi son zamanlarda yaşanan krizlerden dolayı iflasları arttırdı. Artık Çin yetkilileri otomobil pazarına girecek olan yeni modeller için gereken şartlarını arttırdı. Artık şirketlerin otomobil sektörüne girebilmesi için ekonomik şartlarının yeterli olmasının yanı sıra teknolojik bilgi birikimlerinin de yeterli olması gerekiyor. Hatta bu teknolojik bilgi birikimlerinin yeterli olması için ek belgelerin sağlanması isteniyor. Bu evrakların incelenmesi için Xiaomi tarafından talep oluşturulmalı.

Xiaomi elektrikli otomobil modeli için başvurusunu yaptı. Bu başvuru inceleme altında. Eğer Xiaomi, yeni elektrikli otomobili için istenen koşulları sağlayamazsa, talebi reddedilebilir. Reddedildiği takdirde, söz konusu süreç, yeniden başlayacak. Bu da Xiaomi’nin yeni elektrikli otomobilini görmemiz için uzun bir süre daha beklememiz gerektiğini işaret ediyor. Xiaomi CEO’su Lei Jun, Xiaomi otomobili için önümüzdeki 10 yıl içerisinde 10 milyar dolarlık yatırım sözü verdi. Önümüzdeki günlerde talebin sonuçlanması hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> Xiaomi 200 MP Kamera İle Geliyor: İşte İlk Ayrıntılar