Xiaomi, Parmak İzi Tarayıcısında Devrim Yaratacak Özellik İle Geliyor!

Xiaomi

Xiaomi, aldığı patentte, akıllı telefonlar için devrim yaratacak bir parmak izi teknolojisi ile kullanıcıların karşısına çıktı. İşte detaylar.

Akıllı telefonlarda güvenlik alanında farklı teknolojiler gelmeye devam ediyor. İlk olarak ana ekran tuşunda parmak izi teknolojisi yıllar öncesine karşımıza çıkmıştı. Daha sonrasında ise arka panelde parmak izi okuyucusu akıllı telefonlarda en çok karşımıza çıkan güvenlik yöntemiydi. Daha sonrasında ise kilit ekranına entegre parmak izi teknolojileri, akıllı telefonlarda karşımıza çıkmaya başladı. Bununla beraber parmak izi harici, yüz ve göz tanıma özellikleri de teknoloji devleri tarafından geliştirildi. Xiaomi’nin yakın tarihte aldığı patent ise, parmak izi tarayıcı konusunda devrim yaratacak nitelikte. Bazı kaynaklar, Xiaomi’nin bu özelliğe sahip bir akıllı telefonu, önümüzdeki yıllarda piyasaya sürebileceğini iddia ediyor. İşte Xiaomi’nin yakında karşımıza çıkacağına dair iddialar olan yeni teknolojisi.

Xiaomi, Parmak İzi Tarayıcısında Devrim Yaratacak Özellik İle Geliyor!

Xiaomi

Ortaya çıkan belgelere göre, Xiaomi, ekran altı parmak izi tarayıcısını bir üst seviyeye taşıyacak. Xiaomi’nin aldığı patente göre, artık ekranın neresinde olursa olsun parmak izi okumak mümkün hale geliyor. Yani özel teknoloji sayesinde, parmak izi sensörü, sanki ekranın her yerindeymiş gibi rahatlıkla ekran kilidini açmak mümkün olacak. Bununla beraber ödeme vb. işlemleri de, ekranın her yerine dokunarak, parmak izinizi okutabilir ve işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Tüm ekran parmak izi tarayıcısı, kullanıcılar için bir hayli kolaylaştırıcı bir teknoloji. Fakat işe biraz daha gerçekçi baktığımız zaman, bu teknolojinin yeteri kadar mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü şuan karşımıza çıkan ekran altı parmak izi tarayıcısına sahip akıllı telefonların bile ekran fiyatlarının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Kaldı ki akıllı telefonlarda kullanıcıların en çok sorun yaşadığı kısım, ekran. Bu yüzden bir akıllı telefonun en çok hasar gördüğü kısma bir ekran altı parmak izi okuyucu sensör yerleştirildiği zaman, maliyetler beklenenden fazla artıyor. Bu yüzden Xiaomi’nin yakında piyasaya süreceği düşünülen tüm ekran parmak izi tarayıcısına sahip modeli, her ne kadar teknolojik olarak bir devrim olsa da, maliyetler kısmında kullanıcıları üzeceği için yeteri kadar ilgi göremeyecektir.

İlgili Haberler

>> Volkswagen’in Tosbağa Minibüsü Elektrikli Microbus Olarak Geri Dönüyor!