Yapay Zeka ChatGPT Büyük Kopya Skandallarına Neden Oluyor

Meta yapay zeka modeli

Yapay zeka ChatGPT daha şimdiden bazı skandallara imza atmaya başladı. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Yapay zeka tüm dünyada büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Kasım ayı sonlarında kullanıcılarla buluşan sohbet botu ChatGPT hepimizi şaşırtmaya devam ediyor. Tarihte ilk defa bir yapay zeka bu kadar ileri boyutlara erişmeyi başardı. Bu ürün istediğiniz uygulamayı kod halinde bile yazabiliyor.

Bu uygulama karmaşık problemleri çözebilme ve bazı organik metinler ortaya çıkarma yeteneğine bile sahip. Öylesine büyük bir gücü elinde bulundurması şimdiden korku yarattı. İşin tuhaf tarafı ise öğrenciler tarafından makale ödevlerini yapmak için tercih ediliyor olması.

Yapay zeka ChatGPT iş başında

Bu yeni yapay zeka uygulaması ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tercih ediliyor. Fakat ABD’de bir yardımcı profesör son derece ilginç bir sorunla karşılaştı. Konu ile ilgili ortaya çıkan detaylara göre bu yardımcı profesör öğrencilerine 500 kelimelik makale ödevi vermişti.

Yapay zeka ChatGPT

Öğrencilerin kağıtlarını okuyan profesör daha sonradan ilginç bir yazı ile karşılaştı. Akademisyen incelediği bu kağıttan şüphelendi. Kağıdı bir yazılım yardımı ile analiz etti ve sonuç bir hayli ilginç çıktı. Metin bir yapay zeka tarafından kaleme alınmıştı.

Yapay zekanın sınırsız büyüleyiciliği

Yapay zeka sınırsız bir büyüleme potansiyeline sahip. Yardımcı profesör tarafından yapılan açıklamalarda ise zaten buna vurgu yapılıyor. Kendisi bu yazılımın sadece 1 ay içinde çok daha akıllı hale geleceğini düşünüyor. Bu durumun onun için korkutucu olduğunu ifade etti.

Yapay zeka ChatGPT bir hayli büyüleyici potansiyele sahip. Bu potansiyelini kullanmak isteyen kişiler kötü niyete sahip olabilir. Kopya bir makale yazmak sadece küçük bir örnek. Önümüzdeki yıllarda yapay zeka çok daha farklı işlerde kullanılma potansiyeline sahip. Konuyla ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bankalar Yapay Zeka, Ses Biyometrisi ve Dolandırıcılık Önleme Çözümlerine Yatırım Yapıyor!

>> Yapay Zeka Irkçı ve Cinsiyetçi Olabilir: Yeni Bir Tartışma Başladı