Yeni Çıkarılabilir Bataryalar Geri Dönüyor: Nostalji Yaşatacak

AB önemli kararlar

Yeni çıkarılabilir bataryalar artık kullanıcılarla yeniden buluşacak. Peki neden böyle bir şeye gerek duyuldu?

Hatırlarsanız eskiden akıllı telefon bataryaları çıkarılabilir bir düzeneğe sahipti. Avrupa Birliği akıllı telefonlarda yeniden böyle bir özellik istiyor. Şimdilerde bütün cihazlar ana donanıma ekli bataryalara sahip. Bu nedenle kullanıcılar tarafından çıkarılamıyor. İşte tam da bu durum Avrupa Birliği tarafından değiştirilecek.

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda Avrupa parlamentosunun bataryalara odaklandığını görüyoruz. Aralık ayının başlarında bir ön anlaşma belirlendi. Elektronik ürünler ve elektrikli bisikletlerde bataryalar artık bazı kurallara tabi olacak. Bu durum bütün akıllı telefon üreticilerini önemli ölçüde etkileyecek.

Yeni çıkarılabilir bataryalar geliyor

Apple, Samsung veya Xiaomi gibi akıllı telefon markalarının tamamı bundan sonra çıkarılabilir bataryalar kullanmak zorunda kalacak. Böylece daha çevreci bir yaklaşımın izleneceği söyleniyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda 3,5 yıl sonra cihazlarda artık tamamen eski sistem olacak.

Yeni çıkarılabilir bataryalar

Avrupa Birliği özellikle son dönemlerde yeniden kullanılabilir cihazlara ağırlık veriyor. Bataryalar çıkarılabilirse kullanıcılar bile tamiratını yapabilir. Böylece daha sürdürülebilir performanslı ve daha dayanıklı bataryalar ön plana çıkacak. USB ile ilgili de Type-C zorunluluğu getirilmişti.

Teknoloji devleri büyük yatırımlar yapmak zorunda kalacak

Teknoloji devlerinin büyük yatırımlar yapmak zorunda kalacağı ortaya çıktı. Eğer bu bataryalar ile ilgili Avrupa Birliği ısrarcı olursa şirketler yeniden kullanılabilen bataryalar üretmek zorunda kalacak. Bu elbette çevre için çok daha destekleyici olacak. Fakat akıllı telefon markalarına zarar vereceği kuvvetle muhtemel.

Yeni çıkarılabilir bataryalar 2026 yılından itibaren kullanıcılarla buluşacak. Yani şirketlere zaman verildi. Telefon bataryasının performans kaybı yaşamaması ise ön koşullar arasında yer alıyor. Çıkarılabilir bataryaların aynı zamanda yüksek performanslı olması gerekiyor. Peki sizce eski çıkarılabilen bataryalar mı yoksa şu anki bataryalara mı daha sağlam? Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Batarya Yatırımları Giderek Artıyor: Milyarlarca Dolarlık Yatırım

>> Dassault Systèmes ve Verkor Yeni Nesil Düşük Karbonlu Batarya Üretecek