Yeni İşlemci Zafiyetleri Keşfedildi: Düzeltmek Performansı Etkileyebilir

İşlemci içinde keşfedilen yeni Spectre zafiyeti nasıl bir etkiye sahip?

Bilgisayar araştırmacıları işlemci içinde yer alan yeni zafiyetleri ortaya koydu. Kısacası araştırmacılar bu zayıflıkların çarelerinin performansı etkileyeceği görüşünde.

Virginia Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve California Üniversitesi’ndeki bilgisayar bilimi araştırmacıları korkutucu bir gerçeği ortaya koydular. Araştırmacılar, “milyarlarca” AMD ve Intel PC’yi etkilediğini söyledikleri yeni Spectre varyantlarını özetleyen ortak bir makale yayınladılar. Bununla birlikte, araştırmacılar bu hataların olası düzeltmelerinin ciddi performans götürüsü olacağını bildirdi.

Bu araştırma altında imzası olan isimlerden Logan Moody konu hakkında şunları söyledi:

“Önceki Spectre saldırılarında geliştiriciler büyük bir performans kaybı olmaksızın saldırıları önlemenin yolunu buldular. Ne var ki bunun farkı performansı çok daha ciddi biçimde etkileyecek olması.”

Hatırlayacağınız üzere Meltdown ve Spectre isimli zayıflıklar üç yıl önce ciddi bir karmaşa yarattı. Bu konuda AMD, Intel ve Microsoft’un donanım yazılımı ve diğer yazılımlar üzerinde yaptıkları güncellemeleri vardı. Ancak bu güncellemeler çıkana kadar bilgisayar kullanıcıları büyük bir endişe yaşamıştı.

İşlemci içinde keşfedilen yeni Spectre zafiyeti nasıl bir etkiye sahip?

Spectre adını performansa büyük katkısı olan optimizasyonlardaki zafiyetlerden alıyor. Bu teknikler aracılığıyla modern işlemciler performansta ciddi avantajlar elde ediyor. Ne yazık ki bu performans kazanımı sağlayan tahminler işlemci içinde işlenen verilerin çalınmasına da meydan veriyor. Spectre üzerine yapılan bir saldırı, işlemciye yanlış bir kod çalıştırması için kandırıyor ve işlemci belleği içindeki verilerin çalınmasını sağlıyor. Bu gerçekten ciddi bir risk oluşturuyor.

Artık bu hatalar üzerindeki düzeltmeler bir süredir hayatımızda. Ne var ki, haberimize konu olan araştırmayı yapanlar bu önlemlerin taca çıkabileceği görüşünde. Bu yeni açık özellikle işlemcinin mikro işlem önbelleğindeki verileri gözetlemeyi sağlıyor.

Spectre’ye karşı kullanılan mevcut önlemler ortaya çıkan bu açıktan sonraki süreci güven altına alıyor. Bu nedenle bu yeni açık hayatımıza girmiş önlemleri kolaylıkla aşabiliyor. Üstelik mikro işlem önbelleğini tamamen devre dışı bırakmak veya tahminlere dayanan performans artışından vazgeçmeyi gerektiren bir açıkla karşı karşıyayız. Modern işlemcilerin bu önemli süreçlerinden vazgeçmek bize can sıkıcı performans kayıpları yaşatma potansiyelinde.

Firmalar bu performans kaybını muhtemelen göze alamayacaktır. Bu sebeple araştırmacılar sorunun çözümünün hala net olmadığı görüşünü bildiriyor. Bununla birlikte, daha önceki açıklara oranla bu açığın Intel, AMD ve Microsoft’u çok daha fazla uğraştıracağını da savunuyorlar.

Diğer haberler:

>> Intel 80 Çekirdekli İşlemci Üretiyor: Fotoğrafları Ortaya Çıktı

>> Chia Coin Üretimi İçin 32 SATA Portu Olan Anakart Yapıldı