Yeni Koronavirüs Varyantı Büyük Panik Yarattı: Bir Bu Eksikti

Bilim insanları ölümcül virüs

Yeni Koronavirüs varyantı büyük bir panik yarattı. Özellikle son dönemlerde yeni varyantlar tehlikeli bir şekilde yayılıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm ayrıntılara birlikte göz atalım.

Dünyanın en korkunç pandemilerinden bir tanesi olarak bilinen Covid-19 ne yazık ki durmak nedir bilmiyor. Yavaşlamak yerine daha da hızlanmaya devam ediyor. Bu durum hem sağlık görevlilerinde hem de insanlarda büyük korku yaratıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre yeni bir varyant daha oluştu.

Nu varyantı olarak isimlendirilen bu varyantın en önemli özelliği ise çok fazla mutasyona uğramış olması. B.1.1.529 olarak isimlendirilen Nu varyantı büyük bir hızla yayılabilir. Konuyla ilgili hükümetler devreye girdi. Afrika kıtasında tespit edilen bu yeni mutasyonlu varyant büyük bir dalga yaratma ihtimaline sahip.

Yeni Koronavirüs varyantı endişe yaratıyor

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre Botsvana, Güney Afrika ve Hong Kong şu anda yeni varyantın merkez üstleri olarak görülüyor. Her ne kadar varyant oldukça korkutucu bir konumda olsa bile yine de rahatlatıcı bazı haberler geldi. Sadece 10 vakada bu varyantın görüldüğü söylendi.

Yeni Koronavirüs varyantı

Hatırlayacağınız üzere delta varyantı sadece birkaç hafta içerisinde her yere yayılmıştı. Bu yeni Covid-19 türünde de benzer biri durumun gelişme ihtimali var. İşte tam da bu nedenle bilim insanları panik halinde. Ayrıca delta varyantın hızlı yayılma etkisi de dahil olmak üzere çok fazla güce sahip olabilir.

Nu varyantı hakkında bilgiler eksik

Covid-19 mutasyonlarının bir bölümü aşıya karşı direnci sağladı. Başka bir bölümü ise antikorlardan kaçmayı kolaylaştırdı. Bu seferki varyantın nasıl bir etki yaratacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.

Bilim insanlarının en büyük korkusu bu varyantın karışık bir güç sağlaması. Yani hem daha bulaşıcı hem de daha öldürücü olabilir. Peki siz bu yeni varyantı hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüsün Biteceği Tarih Açıklandı: Bilim İnsanlarından Cevap Geldi

>> Koronavirüs Aşısına Karşı Olanların Oranı Şaşkınlık Yarattı: Bu Kadarı Beklenmiyordu