Çocuklarda Koronavirüs Aşısı Nasıl Etki Edecek? İşte Detaylar

Çocuklarda Koronavirüs Aşısı Nasıl Etki Edecek? İşte Detaylar

çocuklarda koronavirüs aşısı
Google News Abone Ol

Bilim insanları şu sıralar çocuklarda koronavirüs aşısı nasıl etki edecek bunu tartışıyor. Bazıları aşılar ile alakalı olumsuz görüş bildirirken kimileri de olumlu düşünüyor.

Koronavirüs hayatımıza yeni girmesine rağmen herşeyi adeta kabusa çevirdi. Evlerimize kapandık ve sosyal hayatımız neredeyse bitti. Vaka sayılarının 100 milyonu geçtiği şu günlerde virüsle mücadeledeki en önemli kozumuz aşı gibi görünüyor.

Hem ABD hem de Avrupa ülkeleri aşıyı geliştirme çalışmalarına büyük bir hız verdi. Özellikle Almanya ve ABD son derece etkili bir aşı geliştirdi. Yetişkinlerle ilgili aşı konusunda herhangi bir sorun olmamasına rağmen söz konusu çocuklar olunca işler biraz değişiyor.

Çocuklarda Koronavirüs Aşısı İncelenmeye Devam Edilecek

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklarda aşı kullanımı ile alakalı son derece önemli açıklamalar yaptı. Ona göre aşının çocuklar için çok hızlı bir şekilde uygulanmaması gerekiyor. Şu anda aşı ile alakalı öncelik sıralaması yapılıyor. Elbette ilk olarak yaşlılar ve kronik hastalar tercih edilecek.

çocuklarda koronavirüs aşısı

İş çocuklara geldiğinde herşey değişiyor. Bilim Kurulu üyesi tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında çocuklar için kaygılı olduğu görülüyor. Ona göre aşı ile ilgili bir problem virüsten çok daha tehlikeli olabilir. Çocuklar virüse çok daha az yakalanıyor. Virüs vücutlarına girse bile pek hızlı çoğalamıyor. Bu nedenle onların risk grubunda olduğunu söylemek mümkün değil.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklarda koronavirüs aşısı ile ilgili yaptığı açıklamada onların sonradan da aşı olabileceğini söyledi. Yani kronik hastalar ve yaşlılar kadar öncelikli olmalarına gerek yok. Ayrıca aşının çocuklar için güvenli olup olmadığını da kontrol edeceklerini söyledi. Yani yetişkinler için yapılan kontrollerle çocuklar için yapılan kontroller arasında önemli farklar var.

Ateş Kara, “Diyelim ki aşıyı 6 ay uyguladık, hiçbir şey olmadı, bundan sonra bir şeyin olma ihtimali çok düşük, hatta yok kabul edilebilir düzeyde.” diyerek konuyu özetlemiş oldu. Çocuklarda koronavirüs aşısı ile ilgili ortaya çıkan tüm gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Sağlık Bakanlığı Çin Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı! İşte Detaylar…

>> Ne Zaman Aşı Olacağız? İşte bu sorunun cevabını veren Web sitesi yapıldı…


CEVAP VER