Yeni MacBook iPhone işlemcisi ile gelecek!

yeni MacBook
Google News Abone Ol

Apple, yeni MacBook modelleri ile ARM tabanına geçiş yapacak. iPhone işlemcili MacBook’lar performans ve verimlilik konusunda çok iddialı.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, 22 Haziran 2020 tarihinde Worldwide Developers Conference yani WWDC 20 etkinliğini düzenleyecek. Geliştiriciler için düzenlenecek olan bu etkinlikte, iOS 14, macOS 10.16, iPadOS 14, watchOS 7.0 ve tvOS 14 sürümleri tanıtılacak. Yeni ürünlerini tanıtması beklenmeyen Apple’ın büyük bir sürpriz ile karşımıza çıkacağı ortaya çıktı. Yeni MacBook modelleri için kolları sıvayan Apple, herkesi şaşırtmayı başaracak gibi görünüyor.

Yeni MacBook 2020’ye damga vurabilir!

Bildiğiniz gibi uzun yıllarda MacBook modellerinde Intel’in en güncel işlemcileri kullanılıyor. Bu yüzden maliyet artıyor ve pil ömrü önemli ölçüde olumsuz olarak etkileniyordu. Apple’ın çılgın planı olan ARM tabanlı MacBook modeli bu yıl gerçek olacak gibi görünüyor.

iPhone modellerinde kullandığı Apple A serisi yonga setleri ile Qualcomm, MediaTek, Huawei ve Samsung gibi yonga seti üreticilerine fark atan Apple, bu alandaki birikimini MacBook’a taşıyacak. ARM tabanına inşa edilecek olan yeni modellerde performans açısından günlük kullanımda çok büyük kayıplar olmayacak. Ancak bu modeller ile render almak, 4K video işleme gibi işlemler Intel işlemcilere göre daha yavaş olacak.

macOS ile iOS’i birleştirme gibi çılgın planı olan Apple’ın ARM işlemciler ile bunu gerçekleştireceği söyleniyor. Muhtemelen ilk etapta bazı iOS uygulamaları bu modellerde de çalışacak. Ancak bu konu hakkında henüz kesin bir şey bulunmuyor.

Performans konusunda iPad Pro’dan bir kaç gömlek üstün performans sergilemsi beklenen bu modellerin daha uygun fiyatlar ile satışa sunulması bekleniyor.

macOS 10.16 ile çalışacak olan bu modellerin tanıtılsa bile 2020’nin sonlarına doğru satışa sunulacağı söyleniyor. Koronavirüs salgınından dolayı Apple’ın üretim hattında sorunlar yaşadığı ve bu yüzden iPhone 12 etkinliğini bile 2-3 hafta erteleyeceği açıklanmıştı.

Türkiye pazarına giriş yaptığında yine 7.000 TL’den pahalı olacak olan yeni MacBook’ların günlük kullanım için uygun olacağını belirtelim. Ancak yine de ilk etapta bu modelleri satın almak pek mantıklı değil. Önce performansını görmek daha sonra karar verme daha akıl karı.

İlgili Haberler

>>iPhone 11 Yeşil Ekran Sorunu Veriyor? Çözümü Var Mı?

>>iPhone arama kaydetme özelliği için sevindiren haber!

>>iPhone SE 2020 3.259 TL’den başlayan fiyatlarla satışta!

>>macOS ve iOS işletim sistemleri için güvenlik aracı duyuruldu!


CEVAP VER