Yeni Tesla Roadster Tanıtım Tarihi 2022’ye Ertelendi

Tesla aracıyla kripto para

1000 beygir gücündeki yeni platformunu iki yeni model için tanıtan Tesla meraklıların çok beklediği Yeni Roadster modelinin ertelendiğini açıkladı. 

Bu hafta Tesla Model S ve Model X ses getiren güncellemeler aldılar. Firmanın dördüncü çeyrek raporlarının açıklandığı toplantıda iki yeni güncel araç da ortaya çıktı. Bundan böyle Model S Plaid ve Model X Plaid markanın en hızlı iki aracı olacak. Başka bir deyişle yeni üç motorlu yeni güç aktarım mekanizmasını kullanan ilk iki araç bu ikisi. 1006 beygir üreten bu platform, 0’dan 100’e 1,99 saniyede çıkacak. Gerçekten inanılmaz bir süre. Ve fakat, bu hızlanmaya kaç sürücünün yüreği dayanır onu bilmiyoruz. Bu aynı zamanda bir rekor. 2 saniyeden daha hızlı olarak bu hıza ulaşan ilk seri otomobiller bu ikisi. Bu bilgileri Elon Musk vermişti.

Son olarak Musk, Roadster hakkındaki kötü haberi ise Twitter’dan verdi. Porsche Taycan rakibi araç hakkındaki bir sorular vardı. Cevap olarak Musk, gelecek sene için planlanan üretim başlangıcından önce mühendislik çalışmalarının bu yıl biteceğini söyledi. Şeffaf açıklamalarını sürdüren isim çalışan bir prototip aracın bu yaz biteceğini ekledi.

Yeni Tesla Roadster yeni platform sebebiyle gecikti

Süper güçlü Plaid modellerinde ilk kez karşımıza çıkan yeni üçlü motor sistemi ve güçlü batarya teknolojisi bu araca da temel olacak. Bu platform karoseri hazır olan modellere hızla hazır hale geldi. Ne var ki yeni Roadster sıfırdan bir tasarım olacak. İkinci jenerasyon Roadster ilk kez 2017’de duyulmuştu. Ne yazık ki bu yıl için beklenen çıkışı gecikti.

Tesla ilk kez bu tür bir gecikme yaşamıyor. Model 3’ün üretimi aksaklıklarla doluydu. 2019’da beklenen Semi isimli kamyon da hala ortalıkta yok. Radikal bir tasarıma sahip Cyberpunk pikap modeli için Musk “2022’den önce başlarsak şanslıyız.” demişti.

Yeni Tesla Roadster ile ilgili şirketin açıklamış olduğu bazı bilgiler var. Firma bu aracın da Model S Plaid ortada yokken 1,9 saniye 0-100 hızlanmasının olacağını söylemişti. Firma’nın seri üretim ilk modeli karoserini petrol motorlu araçlarla paylaşan Roadster’dı. Dokuz sene önce piyasaya çıkan bu araç 4,2 saniyede 160 km hıza ulaşıyordu.

Diğer haberler:

>> Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeniden Görüştü

>> Tesla Model S yeni tasarımıyla tanıtıldı