YouTube Klipler Özelliğini Sunmaya Hazırlanıyor

Sevilen Android Uygulaması Marketten Kalkıyor

Birçok video platformunda oldukça popüler bir özellik olan Klipler sonunda YouTube kullanıcılarına da açılıyor. Bu sayede buna izin veren kanallarda bir dakikaya kadar klipleri takipçiler ve yayıncılar paylaşabilecek. 

Özellikle Twitch gibi popüler canlı yayın platformlarının uzun süredir olan “Klipler” özelliği YouTube’a da geliyor. Test süreci devam eden özellik, izleyicilerin içerik üreticilerinin videolarından kesitler almalarını sağlıyor. İsterseniz bu kesitleri saklayabiliyor ya da paylaşabiliyorsunuz. Yalnız özellik şu an için küçük bir deneme grubuyla birlikte test ediliyor. YouTube bu süreçte geri bildirim toplamaya devam ediyor.

Bu klipler en fazla 60 saniye uzunluğunda olacak. Parçalar, video altında yer alacak olan “Klip” butonuyla oluşacak. Bununla birlikte kullanıcılar klibi düzenleyip, isimlendirip oluşturulan bağlantıyı paylaşma şansına sahip olacak. Düzenleme bir zaman çizelgesi ile mümkün olacak. Özelliği denemek isterseniz aşağıda paylaşacağımız videodan özelliği deneyebilirsiniz. Ne var ki bu özellik şu an için sadece masaüstü tarayıcılarda çalışıyor. Ancak, özelliğin Android ve iOS cihazlara da geleceğinin müjdesini de aldık.

Youtube Klipler özelliği nasıl çalışacak?

Twitch’te bir klip hazırladığınızda bu başka bir video olarak kaydolur. Youtube’da ise bu sistemle oluşturulan bir linke tıkladığınız zaman orijinal video içinde işaretli bir parçayı izleyeceksiniz. Böylece, video içinde sınırları belli 60 saniyelik parça başa saracak biçimde ayrı olacak. Aslında bu durum halihazırda bulundan ve videoyu belirli bir süreden başlatan özellikle benzer. Gelen değişiklik sadece parçanın bir sonunun olması ve döngü halinde oynatılması. Böyle bir parçayı izlerken sağdaki büyük mavi “Tam Videoyu İzle” butonuyla videonun tamamını izleyebiliyor olacağız. Aslında bu halihazırda içinde bulunduğumuz sayfadan ayrılmadan tam videoya devam etmemizi sağlıyor.

Twitch ile başka bir farklılık da bu kliplerin sitenin hiçbir yerinde herkese açık halde bulunmayacak olması. Twitch kliplerinin bir güzel tarafı başkalarının da amatör editör gözünden geçmiş parçaları izleyebiliyor olmamız. Twitch’te bu özellik “popüler klipler” ismiyle yer alıyor. Bu özel alan sürekli güncelleniyor ve kitleden gördüğü ilgi ile belirleniyor. Bu sayede yeni kanallar keşfeder ve o kanallar hakkında fikre sahip olmamız kolaylaşır.

Bakalım YouTube’un bu özelliği siteye neler katacak? Bizce bu özellik daha çok arkadaşlarımız arasında “şunu gördün mü?” ifadesiyle paylaşılmayı kolaylaştırıcı bir araç. Özellikle çok uzun videolardan paylaşılabilecek kısa kesitler paylaşmak istediğimiz kısmın doğru olarak paylaştığımız kişiye erişmesi bakımından çok yararlı olabilir.

Diğer haberler:

>> YouTube HDR Özelliğini Xbox Kullanıcılarına Sundu

>> Xiaomi, kara liste kararına karşın ABD hükümetine dava açıyor