Yeni TikTok Araştırmaları Büyük Endişe Yaratıyor: Pornografi ve İntihar

TikTok Ücretli

Yeni TikTok araştırmaları kan donduran bazı gerçekleri ortaya koymaya başladı. İşte konuyla ilgili merak edilenler.

Bazı yapılan araştırmalar kullanıcılara ürkütücü gerçekleri gösterebiliyor. Özellikle sosyal medya platformları ile ilgili yapılanlar bu konuda bir hayli tuhaf. ABD merkezli bir kuruluş olarak bilinen dijital nefretle mücadele merkezi, önemli bir araştırmaya imza attı. Bu araştırma sonucunda aslında güvende olmadığımız ortaya çıktı.

Sosyal medya platformları genel olarak büyük bir eleştiri yağmuru altına tutulur. Ebeveynler ise bu noktada büyük kaygıları olan kişilerdir. Dijital nefretle mücadele merkezi tarafından yapılan araştırmalara baktığımızda bu konuda hiç haksız olmadıkları ortaya çıktı. Özellikle TikTok çok ciddi bir tehlike olarak görülebilir.

Yeni TikTok araştırmaları

Konuyla ilgili yapılan araştırmaya baktığımızda karşımıza soğuk gerçekler çıkıyor. Araştırmacılar TikTok platformuna 13 yaşındaki bir çocuk olarak kayıt oldular. Hemen ardından yeni hesaplara yönelik olarak önerilen içerikler araştırıldı. Yapılan araştırmalara baktığımızda ilk dakikadan itibaren çocukları olumsuz yönde etkileyebilecek içeriklerin gösterildiği görülüyor.

Yeni TikTok araştırmaları

Sosyal medya devi bu konuda oldukça ileriye gitmiş gibi görünüyor. Mesela hesaplardan bir tanesine 2,6 dakika sonra intihar ile ilgili bazı içerikler gösterildi. Ayrıca erotik içeriklerin yine yeni kullanıcılara sunulduğu görülüyor. Üstelik TikTok tarafından önerilen bu içerikler 13 yaşındaki çocuklara yönelik.

Yeni araştırma büyük tartışmaları beraberinde getirdi

Konuyla ilgili yapılan bu yeni araştırmalar çok ciddi bir tartışmaya neden oldu. TikTok gibi platformların çocuklara bakıcılık yapmasının korkunç bir fikir olduğu söylendi. Zaten ABD TikTok ile ilgili küçük açıklar arıyor. Yaşanan bu gelişme ve araştırma sonuçları ABD için önemli bir koz olacak.

Yeni TikTok araştırmaları sonucuna baktığımızda kullanıcı deneyimlerinin bir hayli kötü olduğunu görüyoruz. Fakat TikTok konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bunların doğru olmadığını belirtti. Yani tüm yeni kullanıcılara aynı içerikler önerilmiyor. Konuyla ilgili tartışmalar uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

İlgili Haberler:

>> Xerox 2022 Küresel Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR) Raporunu yayınladı

>> Twitter Öneriler Kapsamını İyice Genişletiyor: Yeni Bir Sosyal Medya Deneyimine Hazır Olun