Bilgileriniz Çalınabilir! YouTube’dan Geldiği Söyleniyor, Ama Değil! Sakın Tıklamayın!

YouTube eğitim videolarında

Hackerler, görünüşe göre YouTube’un e-mail adresini taklit ederek sizden bilgi sızdırmaya, hatta elde edebilirlerse hesabınızı çalmaya çalışıyor. Aşağıdaki paylaşımdan da görebileceğiniz üzere, bazı kullanıcılara [email protected] mail adresi üzerinden bir mail gönderiliyor. Bu mail içeriğinde bir belgenin olduğu ve bu belgenin şifreli olduğu belirtilerek bir de şifre veriliyor…

Görünüşte bu mail, YouTube’daki kurallar üzerine yapılan düzenlemeleri içeriyor ve haliyle kanal sahiplerinin kazanç profillerini de etkileyebileceği bildiriliyor. Bu yüzden de belgeyi açmanız, kontrol etmeniz ve kısa sürede belirlenen mail adresine cevap göndermeniz gerektiği ekleniyor…

Evet, kısacası bu mail baştan sona “sahte” ve kötü niyetli kişiler tarafından size yollanıyor. Eğer böyle bir e-mail ile karşılaşırsanız, sakın içeriğindeki belgeye tıklamayın ve mail’i kısa sürede silin.

Pek çok içerik üreticisi, bu tip mail’lerin yakın zamanda gönderilmeye başladığına dikkat çekiyor. Öte yandan TeamYouTube hesabı da bu mail’in resmi olmadığını bildiriyor ve kullanıcıların hata yapmamaları konusunda uyarıyor.

Daha fazla detay için Google’ın yardım sayfasına göz atabilirsiniz. Bu sayfada, hesabınızı nasıl güvende tutabileceğinizle ilgili önerilere yer veriliyor.

Bilgileriniz Çalınabilir! YouTube'dan Geldiği Söyleniyor, Ama Değil! Sakın Tıklamayın!

Mesela… Google hesabınızı (Dolayısıyla da YouTube hesabınızı da) korumak için 2 aşamalı doğrulama sistemini devreye alabilirsiniz.

Bu, basit tabirle Google e-mail adresinizle bağlantılı hesaplarınızı güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak sistem. Tabii burada “güçlü şifre” faktörü de önemli. Kolay kolay tahmin edilemeyecek bir şifre belirlemeli ve şifrenizi kısa aralıklarla değiştirmelisiniz.

Bir de, Google ekibinden kimse size hesap şifreleriniz gibi özel bilgilerinizi sormaz. Bu içerikte bir mail alıyorsanız, çok büyük ihtimalle sahtedir.

Unutmayın, kötü niyetli insanlar, saldırmak için genelde en ufak dalgınlık anınızı kollar.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S23 Kullanıcılarını Uyarıyor! Yoksa Ucuz Kılıf mı Kullanıyorsunuz?