Firefox Facebook Giriş Sorunu Artık Yaşanmayacak: Sebep Güvenlik!

İzlemeyi engelleyerek güvenli çalışma iddiası olan SmartBlock, Firefox ile Facebook giriş sorunu yaşanmasına sebep veriyordu

Firefox ile Facebook hesaplarına giriş sorunu yaşayan kullanıcılar artık bu sorunla karşılaşmayacak. Kısacası sorunun temelindeki sebep olan SmartBlock özelliği yeni versiyonuyla geliyor. 

Firefox çok yakında 90 numaralı sürümü ile karşımıza çıkacak. Özellikle bu tarayıcı SmartBlock’un yeni versiyonuyla geliyor. SmartBlocker, Firefox’un izleyici engelleme sistemi ve işini iyi yapıyor. Bu sürümle birlikte gerçekleşen en önemli gelişme ise Facebook ile giriş yaptığınız sitelerde artık sorun yaşamayacak olmanız. Bu özellik, güvenlik açıklarına sebep olan Facebook ile giriş düğmelerinde de sizi korumaya yardımcı olacak.

SmartBlock ilk olarak Mart ayında çıkan Firefox 87 ile ortaya çıktı. Bu yüzden özelliğe o kadar aşina olmamanız mümkün. Kısacası firma bu önemli güvenlik aracını şu ifadelerle anlatmıştı:

“SmartBlock, kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden izleme korumalarımız tarafından bozulan web sayfalarını akıllı bir şekilde düzeltir. SmartBlock bunu, engellenen üçüncü taraf izleme komut dosyaları için yerel yedekler sağlayarak yapar. Bu yedek komut dosyaları, web sitesinin düzgün çalıştığından emin olmak için orijinalleri gibi davranır. İzleyici engellemelerinin bozduğu sitelerin işlevselliklerini koruyarak yüklenmesini sağlar.”

İzlemeyi engelleyerek güvenli çalışma iddiası olan SmartBlock, Firefox ile Facebook giriş sorunu yaşanmasına sebep veriyordu

Özellikle her sisteme ayrı bir şifre vermenin ve hatırlamanın zor olması nedeniyle “Facebook ile giriş” özelliğine sıklıkla başvuruyoruz. Ne var ki izlemeyi engellerken bozulmayı önlemesi gereken SmartBlock bazen bu giriş butonlarını bozuyordu. Mozilla’dan Tom Wisniewski ve Arthur Edelstein bu sorunun sebebini açıkladı:

“Firefox 90 sürümünde “Gizli Gezinme” penceresi kullandığınızda yaşadığınız bir soruna odaklandık. Normalde “Facebook ile devam et” tuşuna bastığınızda giriş yapmakta sorun yaşamak mümkündü. Bunun nedeni de kısacası üçüncü parti Facebook giriş komutunun Firefox tarafından engellenmesiydi.”

Artık Firefox 90, SmartBlock özelliğinin 2.0 sürümü ile geliyor. Bu güncelleme ile özellikle sorun yaşanan Facebook giriş sorunu problem olmaktan çıkıyor. Ne var ki bu özellik güvenliğinizi ciddi anlamda tehdit eden giriş tuşlarını engellemeye devam edecek. Güncellemenin getirdiği düzeltmeye rağmen Facebook’un izleme komut dosyalarının engellenişi sürecek. Bu sayede Firefox, taahhüt ettiği güvenliği sağlamayı sürdürecek. Bundan sonra Facebook ile bir yere giriş yaptığınız zaman takip komutu çalışmasa bile işleminiz doğrudan gerçekleşecek.

Diğer haberler:

>> BTK İnternet Hızını Düşürmeye Karar Verdi: Bakın Kimlerin İnternet Hızı Düşürülecek

>> Ağ Ürünlerinde WiFi 5 Giriş Seviyesi Olmalı