Yüksek Teknoloji İhracatı Hayal Kırıklığı Yarattı: Beklentilerin Altında

Elektrik elektronik mühendisi kıtlığı

Yüksek teknoloji ihracatı ile ilgili bir rapor büyük bir hayal kırıklığı yarattı. 2020 ve 2021 yılları arasında gerçekleşen ihracat ve ithalat rakamlarına bakıldığında ortaya son derece ilginç bir detay çıktı.

Dünya Bankası tarafından paylaşılan yeni raporda Türkiye’nin büyük bir eksiği belirlendi. Şubat 2022 sayısı çıkan Dünya Bankası Türkiye ekonomi monitörü raporu akıntıya karşı kürek çekmek isimli bir başlığı taşıyordu. Türkiye özellikle kendi sınıfındaki ülkeler arasında ne yazık ki yüksek teknoloji konusunda geri planda kalıyor.

Raporun detaylarına baktığımızda Türkiye’nin küresel çapta yüksek teknoloji ile ilgili alanlarda geriden geldiğini görüyoruz. Mesela Peru, Güney Afrika, Slovenya, Endonezya ve Hırvatistan gibi ülkeler bile Türkiye’yi yüksek teknoloji konusunda geride bıraktı. Bu durum konuyla ilgili endişelerin yaşanmasına neden oldu.

Yüksek teknoloji ihracatı uyarısı yapıldı

Küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar ışığında değerlendirme yapıldı. Elbette yaşanan bu durum sadece Türkiye ile ilgili değil. Dünyanın tamamında genel bir yüksek teknoloji üretme ve ihraç etme problemi var. Fakat Türkiye kendi klasmanındaki ülkelerle kıyaslandığında bir hayli geride.

Yüksek teknoloji ihracatı

Raporda elbette sadece durum tespiti yoktu. Aynı zamanda nasıl yüksek teknoloji ihracatının artırılacağı ile ilgili bazı detaylara yer verildi. Mesela uzun vadeli finansman imkanları bunlardan sadece bir tanesi. Türkiye’de özellikle döviz kurundaki aşırı oynaklık yabancı yatırımcıyı kaçırıyor.

Yüksek teknoloji üretimi yapılabilir

Benzer ülkeler ile kıyaslandığında ne yazık ki Türkiye düşük bir yabancı doğrudan yatırım seviyesi ile yetinmek zorunda kalıyor. Ayrıca hukuki düzenlemeler ve diğer bazı yasal detaylar yabancı yatırımcı için endişe kaynağı olabiliyor. Özellikle yüksek teknoloji alanında daha fazla yasal düzenleme gerekiyor.

Hem finansman sağlanması hem de gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ile birlikte yüksek teknoloji üretimi büyük oranda artış gösterebilir. Ayrıca vatandaşların bu alanda daha fazla yer alması büyük önem taşıyor. Peki sizce yüksek teknoloji alanında Türkiye’de ne tür çalışmalar yapılabilir?

İlgili Haberler:

>> Sonunda iPhone 14 Android’in 5 Yıldır Kullandığı Teknolojiyi Kullanacak!

>> Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping: Rekabet gücünü artırmak için teknolojik paradigmayı yeniden şekillendirmeliyiz