Zeka Seviyeniz Yüksekse Risk Altında Olabilirsiniz: Bilim İnsanları Uyardı

Libidonuzu düşürmek istemiyorsanız

Zeka seviyeniz yüksekse bazı konularda risk altında olma ihtimaliniz son derece yüksek. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Genellikle zekanın hep pozitif etki yarattığı düşünülür. Ancak gerçekte bunun doğru olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan bazı araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Sayısız kariyer fırsatı ve ciddi miktarlarda para kazanma anlamına gelebilen zeka seviyesinin yüksekliği aslında sanıldığı kadar pozitif etki yaratmıyor.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre IQ seviyesi yüksek olan insanların çeşitli ruhsal problemler yaşama ihtimali diğerlerine oranla çok daha yüksek. Endişeli ve kaygılı ruh hali ile baş etmekte zorlanan zeki insanlar anksiyete hastalığına yakalanıyor.

Zeka seviyeniz yüksekse psikiyatristlere kulak verin

Kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete zeki insanlarda çok daha fazla görülüyor. Hatta bu durum majör depresif bozukluk gibi problemlere yol açabiliyor. Majör depresyonlar yaşayan kişiler hayatta pek anlam bulamıyor. Yapılan araştırmalarda IQ seviyesi 130 ve üzeri olan kişilerin psikolojik hastalıklara çok daha meyilli olduğu ifade edildi.

Zeka seviyeniz yüksekse

Yapılan araştırmalarda 3.715 üyesi bulunan bir grup belirlendi. Bu grubun diğerlerine oranla ruhsal bozukluklara daha yatkın olduğu biliniyor. IQ seviyesi 130 ve üzeri olan bu grup psikolojik rahatsızlıklara daha fazla maruz kalıyor. Mesela normal şartlarda bir toplumda anksiyeteye sahip bireylerle karşılaşma ihtimali yüzde 10 seviyesinde. Ancak IQ seviyesi yüksek olunca bu durum yüzde 20 düzeyine kadar çıkabiliyor.

Psikolojik rahatsızlıklar yüksek zekadan kaynaklanabilir

Zeka seviyesi yüksek olan insanlar dünyaya daha farklı bir şekilde bakabiliyor. Günlük koşuşturma içerisinde durup düşünmediğiniz birçok detay aslında bu insanlar için son derece önemli. Hatta onların hayatlarının en önemli parçaları içerisinde yer alıyor.

Sürekli olarak düşünme ve insanların takmadığı detayları görme onlarda psikolojik rahatsızlığa neden oluyor. Yaygın anksiyete bozukluğu en fazla görülen psikolojik rahatsızlık olarak biliniyor. Peki siz yapılan bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Akıllı Telefon Kullanımı Stres Seviyesini Bulutlara Çıkarıyor: Yeni Bilimsel Araştırma

>> Şekersiz Kahve Ölümsüzlük İksiri Olabilir: Bilim İnsanları Açıkladı