1 Temmuz Genelgesiyle Kısıtlamalar Kaldırılıyor: Neredeyse Tüm Mekanlar Açılacak

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor. Böylece yeni normal dediğimiz süreç gerçek anlamda başlıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Covid-19 süreci ülkedeki herkesi olumsuz yönde etkiledi. Kısıtlamalar ise hayatı felç etme noktasına getirdi. İlk etapta sokağa çıkma yasakları uzun bir süre uygulandı. Ancak ilerleyen süreçlerde hem bu yasaklar kaldırıldı hem de kademeli normalleşme sürecine geçildi. Böylece sosyal ve ekonomik hayat eski günlerine dönmek için fırsat buldu.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılması ise 1 Temmuz sonrasına bırakıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge sokağa çıkma yasağı haklarını ortadan kaldırıyor. Bu genelge neredeyse tamamen normal hayata geçeceğimizi gösteriyor. Özellikle konser ve sinema salonları ile ilgili birçok yeni düzenleme var.

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar tamamen bitiyor

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelge 1 Temmuz ve sonrasını düzenliyor. Ortaya çıkan detaylara göre konser, festival, sinema ve eğlence sektörü neredeyse eski haline dönecek. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamaları tamamen kaldırılıyor.

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

Piknik alanı, park ve bahçe gibi alanlarda yasaklar iptal ediliyor.
Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve Nepal gibi ülkelerde bulunan kişilere zorunlu karantina uygulaması bitiriliyor.
Oteller ve konaklama tesislerindeki yasaklar ortadan kaldırılıyor.
Kıraathane ve kahvehane gibi yerler oyun oynatabilecek. Ayrıca restoran ve kafe gibi yerlerde kişi sınırlaması bitiriliyor.
Sinema salonları, konserler, festivaller ve gençlik kampları yeniden faaliyete geçecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye bakıldığında en önemli detaylar bunlar. Özellikle sinema ve konserler herkes tarafından merak ediliyordu.

Müzik kısıtlaması devam edecek

Gelen son detaylara göre müzik kısıtlamaları devam edecek. Tüm bunlara ek olarak müzik yayınlarının saat 24:00 ile sonlandırılması planlanıyor. Kafe, bar, gece kulübü ve konser gibi etkinliklerde müzik sınırı gece 12 olarak kayıtlara geçecek.

Müzik kısıtlaması toplumda büyük bir tepki toplamıştı. Birçok kişi bu tepki nedeniyle yasağın kaldırılma ihtimalini düşünüyordu. Fakat İçişleri Bakanlığı bu konuda herhangi bir değişiklik yapmadı. Peki sizce daha başka hangi kısıtlamalar kaldırılmalı?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs, Asya Çip Üretimini Artan Şekilde Kısıtlamaya Devam Ediyor

>> Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılacağı Tarih Belli Oldu: Sıra Maske Zorunluluğunda