Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılacağı Tarih Belli Oldu: Sıra Maske Zorunluluğunda

1 Temmuz genelgesiyle kısıtlamalar

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağı tarih Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Özellikle son dönemlerde sokağa çıkma yasakları tepki toplamaya başlamıştı. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte bakalım.

Sokağa çıkma yasakları pandemi sürecinin ilk etabından itibaren uygulanmaya başlandı. Önceleri haftasonları tamamen sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Hemen ardından yasaklar kaldırıldı. Ancak vaka sayılarının artması ile birlikte yeniden sokağa çıkma yasağı kararı alındı.

Sokağa çıkma yasakları tüm haftayı kapsayacak şekilde genişletilmişti. Zamanla vaka oranları düştü ve böylece yasaklar biraz daha geriye çekildi. Şimdi ise aşılama faaliyetleri sayesinde sokağa çıkma kısıtlamalarının büyük oranda kaldırılması bekleniyordu. Sonunda konuyla ilgili müjdeli bir haber geldi. Sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılıyor.

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağı tarih 1 Temmuz olarak belirlendi

Cumhurbaşkanı tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar oldukça önemliydi. Türkiye’de toplam vaka sayısının 5 milyon 370 bin düzeyine ulaştığı öncelikli olarak söylendi. Hemen ardından alınan bazı kısıtlama kararlarından bahseden Cumhurbaşkanı, bu kısıtlamaların vaka sayılarını düşürdüğünü ifade etti. Şimdi ise 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kaldırıldı.

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağı

Tüm bunlar aşılar sayesinde oldu. Herhangi bir ülke aşılama faaliyetlerini artırdıkça kurallar azalıyor. Aşılar sayesinde yaklaşık olarak 6 aydan uzun bir süre koruma sağlanıyor. Böylece sokağa çıkma kısıtlamaları veya maske gibi kurallar ortadan kalkıyor. Türkiye’de ise 18 yaş üstü herkes neredeyse tamamen aşı olacak.

Yakından maske kuralı kaldırılabilir

Kademe kademe yasaklar kaldırılırken sıra geldi maskeler ile ilgili olana. Cumhurbaşkanı HES kodu uygulamasının daha fazla artırılacağını söylerken aynı şekilde şehirler arası seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağını ifade etti. Genellikle tüm toplum aşılandıktan sonra maskeler kaldırılıyor. Şimdi ise gözler bu kurala çevrildi.

Kapalı mekanlarda maske takma kuralı var. Eğer aşılama faaliyetleri bu hızla devam ederse kısa bir süre içerisinde maske zorunluluğu tamamen kaldırılabilir. Peki siz gece sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs, Asya Çip Üretimini Artan Şekilde Kısıtlamaya Devam Ediyor

>> Bedava Uçak Bileti: Bir Havayolu Şirketinden Covid Aşısı Olan Bazı Şanslı Kişilere Ücretsiz Biletler