Akıllı Telefonlarınızı Güvende Tutmak İçin Bunlara Çok Dikkat Edin: İşte Püf Noktalar!

Mobil uygulamalar kullanıcı verilerini

Akıllı telefonlarınızı güvende tutmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Bunu sağlayabilmek için bazı püf noktalarına çok dikkat etmek gerekiyor. Hadi gelin bu püf noktalarına birlikte bakalım.

.

Akıllı telefonlar bizim neredeyse elimiz ayağımız. Bize ait her detay bu cihazlarda saklı. Bazen internet kullanıcı bilgileri bazen kimlik bilgilerimiz burada yer alabiliyor. Hatta alışveriş yaptığımızda kart detaylarımız yine burada kayıtlı kalabiliyor. Bu cihazları böylesine önemli hale getiren de tam olarak bu.

Böylesine önemli bilgilerin bu cihazlarda yer alması hackerların dikkatini çekiyor. Ya size verileri satıyorlar ya da banka kart bilgilerinize ulaşıyorlar.

Akıllı telefonlarınızı güvende tutmak: Toplu kullanımlardan uzak durun

Mümkün olduğunca toplu kullanımlara bulaşmamanızı öneriyoruz. Aksi halde çok kolay bir hedef olabilirsiniz. Halka açık Wi-Fi ağları bedava olsa bile yine de bu çok cazip gelmemeli. Özellikle de internetin çok pahalı olduğu yerlerde bu tür teklifler çok daha kolay cazip geliyor.

Akıllı telefonlarınızı güvende tutmak
Herhangi bir şekilde halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırsanız hackerlar size ait olan cihazlara erişimi sağlayabilir. Hatta cihazınızın kontrolü bile onlara geçebilir. Bu nedenle halka açık USB şarj noktaları ya da Wi-Fi ağlarını çok zor durumda kalmadıkça tercih etmeyin.

WhatsApp gibi uygulamalar yerine alternatifleri tercih edin ve kilit kullanın

Son günlerde Facebook ile alakalı çok fazla haber görmüşsünüzdür. WhatsApp ve Facebook gibi platformlar size ait tüm verileri depolamaya çalışır. Bu durumda hem kişisel verileriniz hem de banka hesap detaylarınız büyük tehlikeye girer. Akıllı telefonlarınızı güvende tutmak istiyorsanız, Signal veya Telegram gibi platformlar tercih edin.

Cep telefonunuzda bir ekran kilidi bulundurmaya özen gösterin. Böylece cihaz kaybolsa bile içindeki veriler güvende kalacaktır. İşin aslına bakacak olursak ekran kilitleri çoğu zaman güven sağlayabiliyor.

Son olarak güncellemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tarayıcı şeçiminde kişisel verilere saygılı olanları tercih edin. Akıllı telefonlarınızı güvende tutmak için sizin de uyguladığınız yöntemler varsa yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İnternetten Karne Nasıl Bakılır? 2021 E Okul Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

>> LG Akıllı Telefon Üretmekten Vazgeçiyor: Bir Deve Elveda Diyoruz!

. . . . .